Němci se bojí o své zbrojovky

Andreas Rinke
Berlín/Brusel, 14. 6. 2002
Únik vzácných zbrojařských technologií za oceán - to je hrozba, která v současnosti děsí německé ministerstvo obrany a vůbec celou politickou scénu. Důvodem jsou jednání o prodeji společností HDW a Krauss-Maffei Wegmann. První ze jmenovaných vyrábí ponorky, které jsou díky speciálnímu spalovacímu článku neidentifikovatelné. Druhá je naopak proslavená svými tanky typu Leopard.
Zatímco o prodeji Krauss-Maffei Wegmann se jen spekuluje, vstup amerického investora One Equity Partners (OEP) do HDW závisí již pouze na souhlasu Evropské komise. Podle některých odborníků by přitom díky akvizici získala ve firmě vliv americká zbrojovka General Dynamics. Ta je s OEP propojená díky postavě chicagského finančního magnáta Jamese Crowna, který má podíly v obou firmách a sedí v jejich vedoucích grémiích. General Dynamics má podle analytiků zájem i o podíl na na mnichovském Krauss-Maffei Wegmann.
"HDW byla pro Američany zkouškou," míní Ernst Otto Krämer, předseda představenstva zbrojařského koncernu Rheinmetall DeTec. Minimum politického odporu proti prodeji tak podle něj Američany v dalších aktivitách jen podpoří. "Vidím zde nebezpečí, že dojde ke ztrátě technicko-obranné základny v Evropě," říká dále Walter Stützle ze spolkového ministerstva obrany. Řešením by podle něj bylo sloučení Krauss-Maffei Wegmann s dalšími firmami tohoto typu v Německu. Ty však nemají zájem.
Na vině je podle některých odborníků politika, která nedokáže dostatečně formulovat své budoucí plány na vyzbrojení armády. Politici se naopak hájí argumenty o zvyšování výdajů na zbrojení.
Obavy ze ztráty cenných zbrojařských firem má přitom také Evropská komise. Jediným východiskem je proto podle Bruselu dohoda na poli zbrojařského průmyslu jednotlivých zemí. Jen tak je podle odborníků možno vybudovat technologicky a průmyslově silnou základnu, která obstojí v konkurenci zaoceánských firem.