Hnědouhelné firmy čekají, co udělá stát

Praha, 27. 6. 2002
Tuzemské hnědouhelné společnosti zápolí s poklesem poptávky. Navíc čekají, jak nová vláda naloží se státními podíly v Sokolovské uhelné a Severočeských dolech.
O zhruba čtyřiapadesát procent akcií v posledně jmenované firmě se uchází třetí těžařská firma - Mostecká uhelná společnost. Tu ovládá americká Appian Group.
"Spojení Severočeských dolů s Mosteckou uhelnou by každopádně snížilo náklady, například na administrativu," míní Pavel Capouch z Venture Investors. Nový velký subjekt by měl podle něj také silnější vyjednávací pozici při uzavírání kontraktů na odběr uhlí.
Jak se k celé věci postaví nová vláda, doposud není jasné. "V danou chvíli není restrukturalizace hnědouhelných dolů na pořadu jednání. O této problematice se budeme bavit později," řekl Lubomír Zaorálek (ČSSD), který je v současné chvíli považován za nejvážnějšího kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu.
Právě odcházejícímu ministru Miroslavu Grégrovi, kterého má Zaorálek nahradit, se již dříve nepodařilo prosadit vlastní návrh na privatizaci státních podílů v dolech.
Počítal s tím, že by 48,7 procenta akcií Sokolovské uhelné a více než 54procentní podíl v Severočeských dolech získal management.
"Otázkou je, čemu dá přednost vláda, zda například integraci stávajících hnědouhelných firem," řekl generální ředitel Severočeských dolů Vratislav Vajnar. Podle něj rovněž záleží i na případné privatizaci elektrárenské ČEZ. "Kdo bude mít v rukou hnědé uhlí, má i vliv na elektrárenskou firmu," dodal.
Jak vyplývá ze studie zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, který mají HN k dispozici, po rozjezdu Temelína a konci vývozu hnědého uhlí do Německa hrozí, že celkový propad těžby v nejbližších dvou až třech let dosáhne třinácti až šestnácti miliónů tun. Jen letos se hovoří o osmi- až desetimiliónovém propadu.
V tom případě by přímo v hnědouhelných firmách přišlo o práci 4400 až 5100 lidí. Dalších osm až deset tisíc by šlo na dlažbu v navazujících oborech.
Hnědouhelné firmy se vedle restrukturalizace snaží ušetřit, kde se dá. Například koncem března mezi sebou uzavřeli alianci. "Jde o hledání cesty dalších úspor," vysvětlil tento krok již dříve šéf Mostecké uhelné Antonín Koláček. Členové paktu budou například užívat služeb jednotlivých dceřiných firem.
Navzdory poklesu poptávky po hnědém uhlí je o státní podíly těžařských firem mezi investory velký zájem. Například tuzemský Metalimex nabídl za akcie Sokolovské uhelné kolem 2,7 miliardy korun.
Americká Appian Group je pak za majoritní podíl v Severočeských dolech ochotna zaplatit zhruba čtyři miliardy korun. O nákup akcií těžařské firmy má zájem i švýcarská společnost Triada Holding.
(foj, juf)

Důl Centrum čeká osud Kohinooru

Hornictví na severu Čech čeká další otřes. Hlubinný důl Centrum se 385 zaměstnanci splyne se společností Kohinoor, pod níž připadne útlum a likvidace provozů. Bude mít pod sebou důl Kohinoor, který končí letos, a Centrum, kde se bude dolovat ještě pět let. Stejnou dobu bude pokračovat propouštění - práci ztratí nejméně 800 lidí.
Horníci už se s tím smířili. Konec dolu Kohinnor neodvrátila ani protestní stávka, definitivně utichne na konci příštího roku.
Zaměstnanci teď doufají alespoň v to, že útlumový program bude probíhat tak, jak firma tvrdí. "Takové záruky si lidé z Centrumky z jednání s vedením odnesli. Budou mít sice jiného zaměstnavatele, ale pětiletou garanci od něho dostanou," řekl včera předseda sdružení odborových organizací v MUS Vlastimil Waic.
I on však připouští, že změna přinese i otřesy. "Zaměstnanci byli zvyklí na kolektivní smlouvu a další sociální jistoty garantované MUS. To se zřejmě po valné hromadě změní." (ša)