Záplavy v Asii nyní nejhůře postihují Čínu

Ničivé záplavy devastují stále větší část asijského kontinentu. Některé země stále bojují s hustými dešti, Japonsku a Vietnamu navíc začaly hrozit bouře a blížící se tajfuny. Meteorologové přitom nepředpokládají, že by se počasí v příštích dnech podstatně zlepšilo.
Nejhorší situace nastala o víkendu v Číně. Zatímco lidé v Indii či Bangladéši začínají vyklízet bahno a úřady se obávají především začínajících epidemií, v nejlidnatější zemi světa nadále dramaticky roste počet obětí vodního živlu.
Čína zažívá jedny z nejhorších záplav za posledních několik let. Během týden trvajících monzunových dešťů ve střední a jižní části země už zemřelo kolem 250 lidí a hospodářské ztráty jsou odhadovány na 2,4 miliardy dolarů.
Mohutný veletok Jang-cę navíc hrozí vylitím z břehů, což by pro střední Čínu znamenalo katastrofu. Naposledy se to stalo v roce 1998 a zahynuly více než čtyři tisíce lidí. Čína varuje, že letos začaly povodně dříve než obvykle a situace by mohla být ještě vážnější.
Nejvíce jsou zasaženy provincie Chu-nan a Jün-nan.Celkem si tam katastrofy vyžádaly nejméně 52 mrtvých a 41 nezvěstných.Ještě horší je však statistika obětí za poslední tři měsíce - při záplavách zahynulo téměř tisíc lidí.
"Záchranáři stále hledají desítky mrtvých těl po třech rozsáhlých sesuvech půdy v Jün-nanu," uvedla zpravodajská stanice CNN.
Desetimetrová hora kamení a bláta smetla o víkendu několik vesnic také ve východočínské provincii Če-ťiang. Zničena je zemědělská úroda, především tabákové plantáže. Podle prvních odhadů činí materiální škody v těchto oblastech přes čtyři milióny dolarů.
"Ministerstvo pro civilní záležitosti uvádí, že je záplavami postiženo v celé zemi více než 100 miliónů lidí," napsal deník China Daily. Již v červenci sužovaly povodně pětadvacet čínských provincií.

Indii, Bangladéš i Vietnam čekají další deště

V Jižní Asii záplavy polevují, avšak odborníci nevylučují, že přijdou další. Na východě Indie, v Nepálu a Bangladéši, zahynulo podle stanice BBC od poloviny července devět set lidí. Více než milión dalších zůstává bez přístřeší a největším nebezpečím se stávají epidemie, které ohrožují tisíce lidí.
"Množství stojaté, kontaminované vody je nyní hlavní hrozbou," řekl BBC Patrik Fuller z Mezinárodního výboru červeného kříže. V indickém státě Ásam již zahynulo dvě stě lidí na encefalitidu přenášenou moskyty. Nepál a Bangladéš sužují průjmy a meningitida.
Region bude podle odhadu expertů potřebovat pomoc v hodnotě pěti miliónů dolarů.
"Podle předpovědí mají Indii a Bangladéš zasáhnout další deště," napsala agentura Reuters. Většina z 250 řek v Bangladéši pramení v Himálaji a odtéká na území Indie, než se vlije do Bengálského zálivu.
Ve Vietnamu zahynulo během víkendu dvacet lidí a úřady předpovídají, že vodní hladina dále poroste. K jihočínskému ostrovu Chajnan se totiž včera blížila bouře, která by podle meteorologů přinesla také Vietnamu další monzunové deště.
Hladiny řek neustále stoupají. Nejvážněji jsou postižené provincie Lam Dong a Dong Nai, kde přívaly vody zaplavily na 5 500 domů.
Tajfun nad Žlutým mořem znepokojoval včera také japonskou metropoli Tokio. Podle předpovědí meteorologů měly přívalové vlny tuto oblast zasáhnout dnes ráno. (Reuters, čtk, luc)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist