Daňové ráje zaútočily na klub bohatých zemí

Podnikové skandály v USA a jinde ukazují, že OECD by neměla kritizovat jen tzv. daňové ráje, ale podrobit drobnohledu i své členy, tvrdí studie ITIO.
www.ihned.cz/prchal
Nejbohatší státy by si měly zamést před svým vlastním prahem a neobviňovat jen tzv. daňové ráje z toho, že umožňují praní špinavých peněz a daňové úniky. Uvádí to studie Mezinárodní organizace pro daně a investice (ITIO). Tu financují země, které jsou na "černé listině" TAFT, vyšetřovacího orgánu OECD.
Na internetové stránce ITIO se OECD označuje za "klub bohatých zemí", který vnucuje "mezinárodním finančním centrům malých a rozvojových zemí subordinaci při určování pravidel boje proti daňovým únikům a praní špinavých peněz".

Některé státy USA mají méně náročné předpisy

Studie tvrdí, že ve státech považovaných za daňové ráje se leckdy dodržují přísnější bankovní pravidla než v některých členských zemích OECD. Například v amerických státech Delaware a Nevada platí volnější předpisy pro identifikaci majitelů podniků než ve většině států z "černé listiny" OECD. Dokonce na této listině nejsou Švýcarsko a Lucembursko, které jsou členy OECD, a přesto odmítají výměnu informací o svých klientech ze zemí Evropské unie, podezřelých z daňových úniků.
Přitom členské země OECD již prostřednictvím svých firem kontrolují 80 procent globálního "offshore" trhu, tedy finančních služeb v tzv. daňových rájích, zdůrazňuje ITIO.
Jak uvedly BBC News, nejmenovaný činitel TAFT včera komentoval studii ITIO jako irelevantní. "Naším požadavkem je transparentnost a svobodná výměna informací a tento požadavek zpráva (ITIO) popírá," dodal.
Nezbytnost výměny dat o možných pachatelích finančních zločinů považuje zmíněná studie za "erozi soukromí". Neboť "odhalením intimních podrobností o osobním životě klientů" by se banky dopustily porušení Deklarace lidských práv OSN.

Výměna bankovních dat může prospět zločincům

"Globální sdělování informací (o bankovních účtech nerezidentů) by umožnilo vstoupit do hry zločincům, kteří zneužijí nejslabšího bodu vstupu, a tím znásobí rizika nepovoleného odhalení soukromí klientů," praví se ve studii.
Jak uvedla agentura Reuters, Mezinárodní měnový fond a Světová banka přijaly o víkendu "metodiku FATF" pro studii, jež má v příštích 12 měsících "zhodnotit zranitelnost jednotlivých zemí vůči praní špinavých peněz a financování teroristů".
Do ukončení tohoto hodnocení se má FATF zříci publikování "černých seznamů". Zatím do nich patří Barma, Cookovy ostrovy, Dominika, Egypt, Filipíny, Grenada, Guatemala, Indonésie, Marshallovy ostrovy, Nigérie, Rusko a Ukrajina.
Americké společnosti lobbují za daňové ráje
Tažení Kongresu USA proti firmám, které jsou registrovány v tzv. daňových rájích, naráží na odpor. Jak napsal list Washington Post, poradenská agentura Accenture, evidovaná na Bermudách, zvolila "typický americký způsob obrany": "Najala lobbisty, najala jich spoustu. A není to jediná firma, která tak učinila. Každá společnost usazená v daňových rájích je totiž v Kongresu persona non grata." Todd Malan, výkonný ředitel Organizace pro mezinárodní investice, listu řekl, že tyto firmy "najaly snad každého v tomto městě". A jde podle něho vesměs o organizace, které jsou "diskrétně agresívní".
Přestože firmy registrované "offshore", tedy v daňových rájích, připravují americký erár o značné částky na daních, je příslušná nejvyšší berní instituce - Služba vnitřních příjmů (IRS) - často bezradná. Odstupující šéf IRS Charles Rossotti podle listu Washington Post otevřeně prohlásil, že "přes mnohá technická zlepšení vyhráváme (při vybírání daní) bitvy, ale prohráváme válku". Společnosti Tyco International, namočené v účetních podvodech, která je od roku 1997 registrována na Bermudách, se podařilo jako svého přímluvce najmout i někdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Roberta Dolea. Podle listu mu řekli: "Přesvědč veřejnost, že jsme se sice registrovali v daňovém ráji, ale neudělali jsme to pro peníze. (mp)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist