Hledání atraktivních a potřebných studijních oborů nebere konce. Zdravotně-sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích tak začne od září připravovat odborníky na řešení krizových situací, které mohou nastat při nejrůznějších katastrofách.
"Teroristické útoky na USA či povodně na Moravě a v Čechách ukázaly, že je důležité mít experty, kteří jsou schopni takové krizové situace, týkající se řady občanů, řešit," vysvětluje vznik nového oboru děkan fakulty Vladimír Vurm. Ten předpokládá, že v budoucnu se tito lidé stanou nezbytnou součástí většiny důležitých úřadů, kde budou mít na starosti nejen případné evakuace či zásobování v časech nouze, ale i to, jak katastrofám předcházet a minimalizovat jejich následky. "V 90. letech se u nás krizové plánování, dříve nazývané civilní obranou, podcenilo. Do budoucna ale není možné, aby zodpovědnost zůstala jen na volených představitelích obcí nebo krajů," dodává.
Nový bakalářský obor Aplikovaná radiologie a toxikologie tak od nového akademického roku zvýší, spolu s dalším novým oborem Biofyzika a zdravotnická technika, počet bakalářských programů na osm. Magisterské obory včetně navazujícího magisterského studia Krizová radiologie a toxikologie nabízí fakulta dva. V její nabídce je také doktorské studium Prevence, náprava a terapie zdravotní a sociální problematiky dětí a mládeže.
Fakulta, založená v roce 1990, tak už nabízí ucelený studijní program. "Od skromných začátků, kdy jsme byly dva roky součástí místní Pedagogické fakulty, jsme urazili velký kus cesty," netají se spokojeností Vurm. Ještě v roce 1998 se zde studoval jen jeden bakalářský a jeden magisterský obor.
Růst Zdravotně-sociální fakulty, na níž je nyní zapsáno 852 studentů a dalších 360 jich má být přijato v letošním roce, ale někdy naráží na nedostatek vhodných prostorů. Studenti si stěžují, že chybějí hlavně velké posluchárny. "Když se sejdeme, bývá na takových přednáškách těsno," říká jeden z nich.
Podle Vurma fakulta doplácí na to, že začínala od nuly a neměla nic. Dnes ale už má své vlastní sídlo a další budovy a poté, co vloni Jihočeská univerzita koupila od elektrárenské společnosti ČEZ bývalou podnikovou ubytovnu Uran, měly by v dohledné době zmizet i tyto problémy.
Fakulta v budově, která už slouží za vysokoškolské koleje, bude mít šest poslucháren, z nichž dvě budou pro dvě stě studentů. Také sem přesídlí pět z osmi kateder, což podmínky pro práci výrazně zlepší. S přestavbou vnitřních prostor se má začít letos v květnu.
Podnětem ke vzniku fakulty se stala snaha překlenout přežívající propast, která mnoho let oddělovala zdravotnictví od sociální problematiky. Tomu odpovídá i současný studijní program, jehož základem jsou bakalářské obory Rehabilitační a psychosociální péče o postižené děti, dospělé a staré osoby, Prevence a rehabilitace sociální patologie, Všeobecná sestra, Porodní asistentka, Zobrazovací metody a aplikace ionizujícího záření (radiologický asistent) nebo Ochrana veřejného zdraví.
Zdravotně-sociální fakulta Jihočeské univerzity
Fakulta má sedm kateder - katedru preklinických a klinických oborů; katedru ošetřovatelství; katedru psychiatrie a psychologie; katedru právních oborů, řízení a ekonomiky; katedru sociálních oborů; katedru speciální a sociální pedagogiky a katedru radiologie. Katedry jsou zapojeny v řadě významných mezinárodních projektů Phare, Socrates, Erasmus, Tempus či UNICEF.
Součástí fakulty je také Ústav sociální práce, který je klinickým pracovištěm fakulty. Její součástí je i pracoviště pro vědu a výzkum. Fakulta spolupracuje s řadou zahraničních vysokých škol, mimo jiné s Trnavskou univerzitou v Trnavě, se státní Univerzitou státu Connecticut v New Haven, s The American International University Richmond v Londýně, s Potchefstroom University for Christian Higher Education (JAR) a Fachhochschule Landshut (SRN). "Celkem jde o dvacet šest vysokých škol v sedmnácti státech tří kontinentů," vypočítává proděkan Petr Petr, který zahraničním stykům studentů přikládá velký význam.
S postupným rozšiřováním oborů, například v roce 2004/05, má být již deset bakalářských, čtyři magisterské a dva doktorské, poroste i počet studentů, kterých by do budoucna mělo být na dva tisíce. "Poptávka po našich absolventech je stále velká. Nemáme informace, že by se po ukončení studia hlásili na úřadech práce. Je-li na trhu poptávka, musíme na ni umět reagovat," říká proděkanka Valerie Tóthová.
Na přijímací zkoušky připravuje vedení fakulty pro každý obor zvlášť seznam doporučené literatury, který studenti najdou na fakultních webových stránkách. "Věřím, že se nám v nejbližší době podaří dovršit třístupňový program výchovy zdravotních sester až po doktorský studijní obor Ošetřovatelství. Podle zákona o nelékařských profesích by měly v tomto školním roce zdravotnické školy naposledy přijímat uchazeče v oboru Vše-obecná sestra. Profesní příprava sester se přesouvá na vysoké školy," vidí další perspektivy děkan.
Zdravotně-sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Jírovcova 24
370 04 České Budějovice
tel.: 387 315 181
http://www.zsf.jcu.cz
Děkan: doc. MUDr. Vladimír Vurm, CSc.
e-mail: vurm@jcu.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist