Německá karnevalová sezóna vrcholí

Tradiční düsseldorfský a kolínský karneval jsou nejen příležitostí k zábavě, ale i významným zdrojem příjmů místních obchodníků.

V 11 hodin 11 minut, přesně dle tradice, včera odstartoval v Kolíně nad Rýnem karnevalový průvod - vyvrcholení letošního karnevalu. Vytyčenou trasou středem města se tak táhl přes šest kilometrů dlouhý průvod téměř stovky vozů a další stovky kapel. Celý průvod trval asi tři hodiny. Podobně se slavilo také v Düsseldorfu či Mohuči.
V Kolíně, jehož karnevalový průvod je v Německu nejslavnější a slaví své 180. výročí, se očekávalo na milión diváků. Zhruba dalších pět miliónů lidí pak podle odhadů procesí sledovalo v televizi v přímém přenosu.
Pondělní průvody pomalu naznačily konec tzv. pátého ročního období, jak Němci označují karneval. Ten začíná 11. listopadu v 11 hodin 11 minut a končí v Popeleční středu šest týdnů před Velikonocemi. Hlavní oslavy se odehrávají posledních pět dní.
Vedle radostných oslav je však karneval pro města také významným ekonomickým přínosem. Svaz německého karnevalu (BDK) proto odhaduje obrat těchto radovánek v Německu ročně na čtyři až pět miliard eur. Zisk mají nejen restaurace, ale také hotely, taxikáři a maloobchodníci.
Podle odhadů svazu existuje zhruba tři tisíce firem, které se zabývají výrobou a prodejem nejrůznějších maškar, kloboučků a karnevalových potřeb jako například řádů, které se udělují tzv. zasloužilým karnevalistům. Těch se jen během jednoho karnevalového období rozdá na 2,2 miliónu kusů v hodnotě 20 miliónů eur. Také pro města jsou oslavy dobrým příjmem na daních, podle odhadů ekonomů je to ročně 25 až 30 miliónů eur. V neposlední řadě například i díky pokutám, které strážci pořádku udílejí neukázněným divákům močícím na zdi domů. Jeden takový prohřešek přijde v Kolíně na deset eur.
Maloobchodníkům, taxikářům, hoteliérům a restauratérům v Kolíně a Düsseldorfu pak jen v loňském roce posledních pět dní "pátého ročního období" vyneslo zhruba 350, respektive 200 miliónů eur. To je zhruba třikrát více než normálně. "Záleží hodně na počasí, když je pěkně, přijde více lidí a hodně se slaví," říká jeden z provozovatelů restaurace v centru Kolína. "Všeobecný pokles poptávky ale letos zřejmě pocítíme i v karnevalových střediscích," obává se Svaz německých hotelů a restaurací.
Přestože se karneval neslaví ve všech částech země, těší se velké oblibě. Dokazuje to i počet tzv. karnevalových spolků. Těch je podle BDK zhruba 4600 a dohromady čítají na 2,6 miliónu členů. Karneval pro jednotlivé svazy není levnou záležitostí. Kdo se chce účastnit kolínského průvodu s vlastním vozem, musí zaplatit nejméně deset tisíc eur.
Potřebné finance mají svazy především díky sponzorům, mnohdy i samotným městům. Díky tomu mohou financovat také dárečky a sladkosti, které se tradičně rozhazují mezi diváky. Letos se tak v Kolíně rozdalo na 140 tun cukrovinek, 700 000 tabulek čokolády, 220 000 krabiček pralinek, 300 000 kytiček, tisíce panenek a dalších dárečků. Náklady na vozy a kapely činily zhruba 600 000 eur, celkové náklady se odhadují na 2,3 milióny eur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist