Fakulta byla založena teprve 1. ledna roku 2002. Vznikla odštěpením od Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI), která se ke stejnému datu přetransformovala na dnešní Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT). Základem FIT byl původní Ústav informatiky a výpočetní techniky, založený pod názvem Katedra samočinných počítačů už v roce 1964. Fakulta má dnes necelých 1100 studentů, v roce 2011 by jich však měla mít už kolem 2500.
Kancléřka Vysokého učení technického Brno Jitka Vališová o této fakultě říká: "Přes své mládí je Fakulta informačních technologií jednou z nejvyhledávanějších na naší škole. Uchazeči o studium mají o její obory mimořádný zájem." Počet zájemců o přijímací řízení loni asi šestkrát převyšoval počet přijatých studentů. Těžší už to na VUT mají jen uchazeči o studium na Fakultě výtvarných umění. V závěsu za FIT jsou dokonce i Fakulta podnikatelská a Fakulta architektury.
Fakulta informačních technologií nabízí studentům bakalářský, magisterský a doktorský studijní program s názvem Informační technologie. V magisterském programu se rozdělí do oborů Informační systémy, Počítačová grafika a multimédia, Inteligentní systémy a Počítačové systémy a sítě. Tento magisterský program bude zahájen, až absolvují první bakaláři, tedy ve školním roce 2005/2006.
Pokud jde o úspěšnost těch, kteří už zahájili studium, říká proděkan pro vnější vztahy Jan Maxmilián Honzík toto: "Zatím lze jen odhadovat, že úspěšných studentů v bakalářském studiu nebude méně než 75 procent těch, kteří studium zahájili. Největší úbytek studentů je po prvním semestru a odhaduje se na 20 procent. Řada jich odchází dříve, než si vyzkouší, jak vypadá první zkouška, a zdá se, že jde buď o přecenění sil, nebo rozpor v očekáváních a představách o studiu zvoleného oboru."
Uplatnění absolventů původního oboru a dnes fakulty je podle proděkana prakticky stoprocentní a to často ještě před ukončením studia. Dotazníkové akce, zaměřené na absolventy, kteří studium ukončili před několika lety, ukázaly jisté slabiny v jazykové přípravě, v prezentačních schopnostech i v ochotě nést zodpovědnost a vstupovat do rizik. Nové programy už akcentují týmovou a projektově orientovanou práci, prezentační techniky, mezioborovost a mezinárodní, zejména evropskou dimenzi vysokoškolského vzdělání.
Podstatná část výuky a výzkumu je soustředěna do Centra výpočetní techniky. Kromě organizované laboratorní výuky a cvičení zde studenti samostatně pracují na semestrálních, ročníkových a diplomových projektech. K dispozici mají řadu volně přístupných laboratoří vybavených osobními počítači.
Přístup studentů do počítačových učeben je volný na základě identifikační karty (průkazu studenta) v provozní době centra v pracovní dny i o víkendech. O prázdninách je provozní doba omezena pouze na pracovní dny. Pokud jde o počty a vybavení počítačových učeben, studenti si nestěžují. "To vybavení je dobré a počítačů je dost," říká doktorand Petr Motlíček. "Nezažil jsem tu ještě v počítačové učebně frontu," dodává. Všechny počítače jsou propojeny lokální počítačovou sítí, která je napojena na internet.
Fakulta je umístěna v bývalém klášteře Karteziánského řádu Brno Královo Pole, založeném roku 1375. V letech 2001/2002 zde byl nově vystavěn komplex tří poslucháren, které jsou propojeny audiovizuální technikou tak, aby přednáška v hlavní posluchárně mohla být sledována na dvou plátnech a akusticky i ve dvou menších posluchárnách. Tato technologie klade vysoké nároky na přípravu učitelů, ale zvyšuje efektivnost výuky a umožňuje přenos přednášek po internetu.
Problémem fakulty je stravování studentů. "V budově chybí menza i bufet," říká doktorand Jan Pečiva a doplňuje, "nejbližší menza je vzdálena patnáct minut cesty. Já to řeším jízdou na kole, ale těžko si dovedu představit, že by něco podobného mohla udělat další tisícovka studentů."
Vědecký výzkum je pro fakultu významným ekonomickým zdrojem, zajišťujícím rozvoj fakulty. Fakulta má v zahraničí partnerské instituce, na něž vysílá studenty magisterského a doktorského studia i mladé asistenty. Jsou to školy v Německu, Francii, Finsku, Belgii, Anglii, Portugalsku, Řecku i v jiných zemích.
Dlouhou tradici má spolupráce počítačově orientovaných kateder elektrotechnických fakult technických vysokých škol v Česku i na Slovensku. Úzce spolupracuje s Fakultou informatiky Masarykovy univerzity.
Fakulta, resp. obor, z něhož vzešla, se může pochlubit řadou úspěšných absolventů. Mezi studenty oboru patřili např. bývalý ředitel VZP Jiří Němec či ministři Martin Říman a Tomáš Kvapil.
Současní doktorandi hodnotí své studium na fakultě dobře. Petr Motlíček i Jan Pečiva se shodují v tom, že založením nové fakulty se řada věcí vyřešila. "Byly kompletně přepracovány studijní plány a myslím, že je to obrovské plus pro všechny nově začínající studenty," říká Jan Pečiva. "Především byly elektrotechnické předměty prvních dvou let radikálně omezeny a přibyly kursy, které jsou pro informatiky nepochybně zajímavější."
Dosud uveřejněné články o fakultách najdete na www.kariera.ihned.cz
Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně
založena: 1. 1. 2002
adresa: Božetěchova 2, 612 66 Brno,
internet: www.fit.vutbr.cz
e-mail: info 541 141 139, 541 212 219
fax: 541 141 270
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist