Základním cílem sociální politiky, podle sociální doktríny, jsou "rovné příležitosti a vytvoření lidsky důstojných podmínek života. Prosazení rovných příležitostí předpokládá rovný přístup ke vzdělání, rovný přístup ke zdravotní péči na dostatečně kvalitní úrovni, rovný přístup k pracovním příležitostem, rovný přístup k možnostem zajištění bydlení..." Tato pasáž odhaluje, že se jedná o obtížně splnitelná přání.
Nejen česká praxe, ale i praxe ostatních sociálních států Evropy prokazuje, že stát není vždy nejefektivnějším subjektem zajišťujícím stále náročnější nabídku terciárního vzdělávání. Naopak, pokud nebude jednotlivec nést osobní odpovědnost za výběr a za účast na nákladech tohoto vzdělávání, dochází k plýtvání se zdroji. Ve zdravotní péči je to obdobné. Dnešní nabídka léčebných možností je obrovská, nabídka ze strany státu bude vždy omezená. Odpovědnost jedince za vlastní zdraví nemůže být suplována bezbřehým zvyšováním nákladů státu na zdravotní péči. Dokud si jedinec neuvědomí dopady svých rozhodnutí na své zdraví - kouření, alkoholismus, znečištěné ovzduší apod. - rovný přístup k veškeré zdravotní péči vede k ještě větší neefektivnosti.
janbalcar@volny.cz
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist