Základem nemocí, kromě těch způsobených úrazem, jsou dlouhodobé negativní emoce, a to i ty neuvědomované. Akutní silné negativní emoce způsobují akutní zdravotní potíže. Pokud například někdo podstoupí nevelký chirurgický zákrok v místní anestezii, vědomě sice nemusí prožívat žádné mimořádné emoce, ale pro jemnou a citlivou nervovou soustavu to může být velmi traumatický zážitek. Nevědomá část psychiky "zažívá" silné negativní emoce. Důsledkem může být i neschopnost chodit, v chůzi brání akutní lumbágo, jehož příčinou je nedávný silný emoční stres.
Podle zkušeností lékařské praxe je několik základních skupin emocí, které ovlivňují biologii těla. První skupinou jsou emoce zlosti. Jí je podobný hněv, zuřivost, popuzenost, rozhořčení, nenávist. Dlouhodobě prožívané negativní emoce ze skupiny zlosti souvisejí se srdečními potížemi a vysokým krevním tlakem. Otevřená a uvědomovaná zloba je spojená s mozkovou mrtvicí, "dušená" a ne zcela uvědomovaná zloba s infarktem. Léčebný proces by měl, stejně jako v případě dalších negativních emocí, obsahovat prožívání radosti, uspokojení z toho, co život přináší, z vlastní tvořivosti, prožívání lidského porozumění a lidské blízkosti.
Další skupině negativních emocí dominuje smutek, a patří tam žal, zármutek, sklíčenost, melancholie, sebeobviňování, pocit osamělosti, zoufalost. Takové pocity vědomé či neuvědomované blokují tělesnou energii. Smutek je spojený s depresí, s nízkým tlakem, malou energií a sníženou imunitou. Do skupiny strachu patří úzkost, nervozita, obavy, zděšení, podezíravost, pochybnost, fobie, panika - to vše jsou projevy strachu a na fyzické úrovni se demonstrují při dlouhodobém působení jako alergie. Člověk se něčeho, možná jen nevědomě, bojí, brání se tomu, nechce to přijmout. Aby se tomu zaručeně vyhnul, stane se alergický na podněty, které nějakým způsobem s předmětem jeho strachu souvisejí. Pocit hanby, ostudy, viny, studu, zklamání, pocit pokoření, zkroušenost, zhnusení, odpor, či kajícnost jsou spojeny s kožními problémy.
Emocionálním konfliktem rozumíme chronické emocionální, nevyřešené a nezpracované, vnitřní trauma - neustálé vnitřní napětí vyvolané vnitřním konfliktem, které odebírá mnoho životní energie. "Sžírá" nejdříve naši mysl a potom i naše tělo. Vnitřní emocionální konflikt je spojený s rakovinou. Lítost a sebelítost jsou spojeny s Alzhaimerovou chorobou, kterou trpí 4 % populace USA. To je velmi zjednodušený výčet toho, jak působí dlouhodobé negativní emocionální vyladění na naše zdraví a jaké nemoci nám způsobuje.
Na druhé straně láska a její podoby jako přátelství, důvěra, tolerance, vřelost, oddanost, přitažlivost, okouzlení, laskavost, jsou spojeny s pocitem pohody, radosti a zdraví. Způsobují celou řadu pozitivních fyziologických změn souvisejících s relaxací a naplno a svobodně probíhajícími biologickými procesy v našem těle. "Léčebnou" emocí je především radost a veselí. I v případě, že budete jednoduše sledovat grotesky a veselohry, upřímně se jim budete smát a prožijete určitý čas jako veselý člověk, nastartujete tak změnu svých emočních procesů a spolu s tím i biologických procesů ve svém těle.

Ivana Hloušková je lektorkou vzdělávacích programů pro manažery

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist