Německo není ve vleku francouzské politiky
Osa s Paříží neexistuje, tvrdí šéf německé diplomacie Joschka Fischer. V rozhovoru pro deník Handelsblatt dále říká, že Spojené státy sice válku v Iráku vyhrají, že však není jasné, jak přesně konflikt skončí a jaké budou jeho následky.
HB: Německá politika vůči Iráku může navozovat představu, že je ve vleku politiky francouzské. Je tomu tak?
Několik měsíců jsme zdůrazňovali naši oboustrannou skepsi a odmítání války v Iráku. Máme s Francií stejné obavy, že válka povzbudí terorismus a naruší stabilitu Středního východu.
I my jsme doufali, že se režim v Bagdádu rychle zhroutí. Ale bohužel tomu tak není.
S Francií nás navíc spojuje zásadní shoda v názoru na roli, kterou má v regionu zaujmout Organizace spojených národů.
To nemá nic společného s vlekem.
HB: Co je nyní s německo-francouzsko-ruskou osou?
Rusko je bez diskuse "strategickým partnerem" Evropské unie a Severoatlantické aliance. Ale není zde žádná osa. Tím méně s Pekingem.
Náš vztah k Francii je zcela jiného druhu - stejně jako ten transatlantický.
Hlas Evropanů musí být slyšitelnější
HB: Může válka v Iráku nějak urychlit evropské sjednocení?
Evropané poznali, že musí udělat více než dosud, aby jejich hlas byl vyslyšen. To je jeden z důsledků války. Za svou slabost nesmíme dávat vinu Spojeným státům. Musíme však posílit svou spolupráci a partnerství. Proto musíme posílit evropský pilíř - a zachovat transatlantické vztahy, protože jsou důležitým bodem multilaterální spolupráce.
HB: Vidí to tak i Francie?
Myslím si, že tak to vidí v Evropě všichni. Transatlantismus není nic, co by nás dělilo, ale co nás sjednocuje.
HB: Jakou roli přitom hraje schůzka, kterou oponenti války - Francie, Belgie, Německa a Lucemburska - chystají na 29. dubna do Bruselu?
V Evropské unii nyní působí mnoho skupin, které se spojují kvůli nějakému účelu, které chtějí rozhýbat diskusi o evropské ústavě a také o společné zahraniční a bezpečnostní politice - a to v rámci dosavadních institucí a smluv.
A spolkový kancléř (Gerhard Schröder) řekl jasně, že při budování evropské bezpečnostní a obranné unie nesmí být nikdo vyloučen. Tedy ani Britové - a především oni.
Evropa potřebuje užší pospolitost
HB: Ale co když se všechny státy své suverenity nevzdají? Nevyjde z této debaty posílené jen "jádro Evropy"?
Musíme se soustředit na práci v konventu.
V evropských otázkách jsem optimistický. Protože se stále musíme sami sebe ptát - jaká je alternativa?
Evropané se musí v rámci dohod shodnout na užší pospolitosti. Když to nepůjde (v rámci celé unie), pak se musí dohodnout nějaká malá skupina. Stejně jako u Schengenské dohody. Dohoda nemusí být zprvu zakotvená smluvně. K smlouvám se může přejít až později.
V Evropské unii existuje jedno staré pravidlo: Nikdo nemusí chtít, ale ti, kteří chtějí, musí moci.
Pokud jde o válku v Iráku, je v Evropě pozoruhodná shoda, ne snad všech vlád, ale evropských národů ano.
Pozitivní dopad může mít dokonce i "dopis osmi" (dokument, v němž se čelní politici ze západoevropských i východoevropských zemí přihlásili k americkému názoru na Irák), pokud jeho výsledkem bude, že vlády se zaváží respektovat metody platné v unii.
Mimochodem: V unii je široká shoda v tom, že Evropa má hrát větší roli.
Což znamená i to, že se v 21. století musí posílit naše obrana.
HB: Znamená to i vyšší zbrojní výdaje?
Debata o tom, jak přesně posílit obranu, ještě není u konce. Ale je pravda, že kroky je třeba vést ve správném sledu. Na začátku musí stát společná analýza hrozeb, před nimiž Evropa stojí. Pak je třeba vypracovat společnou strategii. A nakonec je třeba odpovědět si na otázku, jakých prostředků je k prosazení této strategie třeba.
Varuji přitom před zúžením na pouhou vojenskou debatu. Jedním z rozhodujících faktorů při boji proti terorismu je například také kulturní dimenze.
HB: Umíte si dnes představit, že by německá armáda střežila poválečný mír v Bagdádu?
Nikdo přece neví, jak bude vypadat situace v Iráku za několik měsíců. Nyní se soustředíme na velké humanitární výzvy. Německo velmi usilovalo o to, aby Rada bezpečnosti schválila pokračování programu "ropa za potraviny".
Nyní jde o naplnění tohoto programu.
HB: Ve Spojených státech se intenzívně diskutuje o obnově Iráku. Může si německá vláda dovolit chybět při této debatě - a riskovat, že se jí německé firmy nezúčastní?
Víte snad, na co se máme připravit? Nikdo nemůže říci, jak se válka vyvine.
HB: Pro vás je tedy konec války otevřený?
Spojenci se prosadí. USA válku vojensky vyhrají. Ale nevíme, jak přesně tato válka skončí a jaké budou její následky.
Doufám, že režim v Bagdádu brzy zkolabuje. Jenže nevíme, jak velké potom bude nebezpečí terorismu a kdo bude chtít v Iráku investovat. Víme už, že optimistická očekávání některých politiků se nenaplnila.
A protože nevím, co bude znamenat vojenské vítězství, je diskuse o "day after" spekulativní.
Následky války jsou neodhadnutelné
HB: Dělá vám starosti nový tón americké vlády vůči Sýrii a Íránu? Ve Washingtonu jste viděl listinu šedesáti zemí, které jsou v boji proti terorismu považované za problematické. Sýrie a Írán byly za Irákem hned nahoře.
Obavy mám z celkového vývoje.
Možnost, že válka destabilizuje celý region, je reálná. A průběh války naše obavy rozhodně neumenšil.
Mohu jen opakovat, proč jsme vojenské akce odmítali. Za prvé z humanitárních důvodů, za druhé proto, že ještě nebyly vyčerpány všechny nevojenské možnosti likvidace zbraní hromadného ničení - a za třetí proto, že následky války v této oblasti nejsou odhadnutelné.
Z pouličního rebela tvůrcem německé diplomacie
Začátek politické kariéry Joschky Fischera nenaznačoval, že ve své zemi dosáhne na vysoké funkce. Syn maďarských Němců (narozen 12. 4. 1948) nedokončil středoškolská studia a v 70. letech minulého století patřil ke stoupencům krajní levice, která při pouličních demonstracích používala násilí. Proměna v politika parlamentní demokracie začala v roce 1982 vstupem Fischera do Strany zelených. V seskupení ochránců životního prostředí a pacifistů patřil od počátku ke křídlu vyznávajícímu umírněnější názory. Státnický profil si začal Fischer získávat poté, co se stal po volbách v roce 1998 v koaliční vládě se sociálními demokraty ministrem zahraničí. (ač)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist