Počet firem, které se vybavují systémem průmyslové televize v posledních dvou letech rapidně roste.
"Odbyt kamer se trvale zvyšuje, u naší firmy asi o 30 procent ročně. Je to nejvíce ze všech typů zabezpečovacích systémů," tvrdí šéf jednoho z významných prodejců Elzed Pavel Švadlenka. Podle něj ale současně ceny zboží rychle klesají, takže tempo růstu tržeb je už nižší.
Před rokem a půl kamery zavedla spediční firma Drusped-Lagermax. "Přišlo nás to na půl miliónu korun. Investice se nám vrátila zhruba do jednoho roku," odhaduje šéf firmy Petr Kyncl. Podle něj se přitom museli rozejít s několika zaměstnanci, které ve svém skladu přistihli při krádežích.
"Ztráty na tržbách jsme dříve měli i proto, že odešli někteří klienti, kterým se něco z jejich nákladu ztratilo, ale nemohli prokázat, že se tak stalo v našem skladě," podotkl Kyncl. Navíc se podle něj zvýšila i pracovní morálka lidí včetně jejich docházky na pracoviště.
"Kamery si hodně pořizují nejen potravinářské firmy, různé mlékárny, ale i kancelářské firmy," míní technický ředitel černých šerifů HLS družstvo Milan Silovský.
Ředitel největšího dovozce zabezpečovacích systémů Olympo controls s tržbami kolem 400 miliónů korun ročně Ivan Skoupý si vysvětluje rostoucí oblibu kamer lepší cenovou dostupností. "Ceny nejen kamer, ale i ostatních systémů klesly o deset až dvacet procent, někde až o čtyřicet procent," uvedl Skoupý.
"Bohatí chtějí vědět, kdo a jak jejich luxusní vilu vykradl, zaměstnavatelé zase chtějí vědět, zda je zaměstnanci neokrádají - zda se vše na pokladně markuje, či zda pokladní své známé nemarkuje něco jiného, například místo drahého alkoholu Dobrou vodu," míní Švadlenka z Elzedu.
Ředitelka agentury Xuxa Michaela Jandová říká, že podstatný je i efekt psychologický. "Nikdo si netroufne krást, flákat se nebo podvádět, když neví, zda se na něj zrovna vedoucí nedívá," říká Jandová. Podle mluvčí Teska Martiny Čermákové se kamery instalují v každém nově otvíraném hypermarketu.
"Nejen v Česku roste odbyt takzvané průmyslové televize o deset procent, ale jde o celoevropský trend," řekl vedoucí Bosch Security Systems, s. r. o., Vlastimil Smolka
Že roste počet firem, které si instalují kamery, potvrdil i Martin Soukup, šéf ostrahy D.I.Seven, hlídající v Česku na 300 firem. "Rapidně to jde nahoru, nejvíce podniků si kamery obstaralo v loňském roce," řekl Soukup. Odhaduje, že místo padesáti procent firem v roce 2000 jich nyní už asi 80 procent má kamery zavedeny.
Člen prezidia Gremiumalarm sdružujícího část prodejců zabezpečovacího zařízení Miloš Merhaut uvedl, že asociace tuto statistiku nesleduje.

 Prodej zabezpečovacích systémů v ČR

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist