Zapamatovat si za několik minut řadu šestnácti nebo i podstatně více čísel? Nejde o cirkusové vystoupení. Absolventi kursu trénování paměti to běžně dokážou, třeba i osmdesátníci.
"Prapodstatou všech našich problémů s pamětí je skutečnost, že od přírody ani nejsme dobře vybaveni k tomu, abychom si hodně pamatovali. Kapacita krátkodobé paměti je omezena na sedm informací při jednom vjemu, respektive pět až devět. Ze seznamu deseti, dvaceti či více slov,si jich zpravidla nezapamatujeme víc než sedm," říká Dana Steinová, předsedkyně České společnosti trénování paměti. Naprostá většina populace přistupuje k problémům s pamětí odevzdaně - stejně se s tím nedá nic dělat jako s postupně chátrající tělesnou schránkou. "Velká část naopak doufá, že jim pomůže zázračná tabletka. A věří, že když ji spolknou, dostaví se okamžitý efekt," dodává Dana Steinová.
Naštěstí podle ní skutečně existuje reálná možnost, jak poměrně snadno několikanásobně překročit rozsah krátkodobé paměti: trénink s použitím vhodné mnemotechniky. Zní to téměř neuvěřitelně, ale v současnosti jsou v řadě domovů důchodců lidé ve vysokém věku, kteří jsou schopni si zapamatovat řadu až 75 čísel. Navštěvují totiž kursy trénování paměti. "Není to ani namáhavé, ani to nestojí příliš času," zdůrazňuje Dana Steinová.
Česko je jedním z mála států světa, kde se systematicky trénink mozku (paměťový trénink) seniorů zavádí do praxe. "Učili jsme se od Belgičanů. Dnes už máme 700 trenérů paměti pro ústavní zařízení. Loni na jaře se jich v České republice vyškolilo prvních jedenáct z Velké Británie, kde se do té doby trénink paměti nepoužíval. Od letošního roku se školí v pražském tréninkovém centru EURAG (European Federation of Older Persons - evropská federace pro blaho starých lidí) zájemci z ČR i celé Evropy, kteří se chtějí seznámit s metodou, která vede ke zkvalitnění života seniorů.
Nedávno se Dana Steinová vrátila z USA, kde se zúčastnila celoamerické konference odborníků, kteří pečují o staré lidi. Na semináři jim předvedla trénování paměti a měla velký ohlas. "Byli nadšení, když si během několika minut zapamatovali řadu šestnácti čísel," vypráví Dana Steinová. Kursy podle ní přinášejí obrovské oživení do ústavních zařízení. "My se nesnažíme vyhledávat jejich slabá místa a zaměřovat se na to, co neumějí. Naopak. Ukazujeme jim, co dovedou a že to s nimi není tak zlé. Během dvaceti minut jim zvedneme sebedůvěru, když zjistí, co jsou schopni si zapamatovat," vysvětluje Dana Steinová. Zvýšené sebevědomí se podle ní rychle promítne do kvality života těchto lidí a oni pak dokážou problémy, s nimiž se setkávají, řešit lépe, než když si nevěří.
"Jak byste si zapamatovali například číslo 691 - dotázala jsem se účastníků kursu. Odpověděli, že 69 je pozice ze staroindické Kámasútry. A co s tím číslem jedna, ptám se. Devadesátiletá paní, velice decentní profesorka angličtiny prohlásila: Já si myslím, že každý by to měl alespoň jednou zkusit. Všichni si pak tuhle porci čísel pokaždé lehce vybavili," usmívá se Steinová.
Podle Dany Steinové nejde o nic jiného než rozporcovat řadu čísel na skupinky a tvořit asociace tím, že se k nim přiřadí specifický význam, konkrétní události. Čísla se tak přetransformují z abstraktní formy do konkrétní. Nezáleží na tom, kolik ta porce bude mít cifer, ale aby měla pro člověka určitou důležitost, třeba půjde o číslo jeho domu, číslo bot, datum narození, datum nějaké významné historické události atd. Při dlouhé řadě čísel se musí udělat ještě další krok - spojit skupiny čísel příběhem, který zajistí, že si ta čísla v daném pořadí člověk zapamatuje.

Rozvíjíte své duševní schopnosti?
nikdy někdy často vždy
1. Jak často nakupujete v malých obchodech (ne v supermarketech)?
1 2 3 4
2. Jezdíte do práce stále stejným dopravním prostředkem? 4 3 3 1
3. Trávíte čas raději s přáteli než u televize? 1 2 3 4
4. Obměňujete svou cestu do práce? 1 2 3 4
5. Necháváte auto vždy na stejném místě? 4 3 2 1
6. Dodržujete při ranním vstávání stejné rituály? 4 3 2 1
7. Sprchujete se vždy ve stejnou dobu? 4 3 2 1
8. Berete si dovolenou ve stejném období? 4 3 2 1
9. Jíte rádi různé druhy jídla? 1 2 3 4
10. Obědváte pouze v místě svého zaměstnání? 4 3 2 1
11. Máte nějaké nové koníčky? 1 2 3 4


Výsledek:
33 a více bodů: Pokud budete takto pokračovat, máte naději, že si svůj mozek udržíte v dobré kondici.
24 - 30 bodů: Měli byste změnit některé své zvyky.
22 a méně bodů: Začněte s cvičením co nejdříve, jinak můžete mít potíže.

Zdroj: Lawrence Katz, Keep Your Brain Alive