Dnešní fakulta počítá svou nepřerušenou historii od roku 1977. Původní Fakulta ekonomického inženýrství však byla na Vysoké škole báňské založena už v roce 1952, prakticky vzápětí po třech prvních fakultách hornické, hutnické a báňského strojírenství. Vznikla sloučením ekonomických oborů těchto fakult. Počty absolventů však byly tehdy poměrně nízké (ročně 40 - 50 absolventů) a rozvoj fakulty samé byl velmi slabý, což nakonec vyústilo v její zrušení. Potřeba vysokoškolsky vzdělaných ekonomů v Severomoravském kraji však nakonec vedla ke znovuzaložení fakulty k 1. 4. 1977.
Dnes nabízí škola, nacházející se v centru Ostravy, komplexní vzdělání ekonomického zaměření. "Největší zájem je u nás o obory Marketink a obchod, Finance, Ekonomika a právo v podnikání, Management a Eurospráva," říká proděkanka Doc. Ing. Jana Hančlová, CSc. Uchazeči o studium to mají na Ekonomické fakultě nejsložitější z celé VŠB-TU v Ostravě. Úspěšnost žadatelů se loni pohybovala kolem šedesáti tří procent. "Bála jsem se, že se sem nedostanu," přiznává prvačka Jana Ciprísková, "ale naštěstí to nebylo tak hrozné." Přijímací zkoušky na fakultu probíhají písemně, a to formou testů z matematiky, cizího jazyka a všeobecných společensko-ekonomických znalostí. Bližší informace o přijímacím řízení je možné najít na www.ekf.vsb.cz.
V současné době má fakulta 4829 studentů, z toho jich je v bakalářském prezenčním studiu 748, magisterském prezenčním studiu 3815 a v doktorském studiu (prezenční i kombinované formě) 266. Přespolní studenti jsou ubytováni na nově vybudovaných kolejích v areálu VŠB-TU v Ostravě-Porubě. Stálých vyučujících na fakultě působí 179. Z toho je třicet devět docentů a šestnáct profesorů.
"Pokud jde o uplatnění našich studentů, může být skutečně široké," říká proděkanka Hančlová, "a to jak v podnikové sféře, tak třeba ve veřejné správě, bankovnictví či v individuálním podnikání."
"O svou budoucnost se opravdu nijak zvlášť nebojím," dodává k tomu student čtvrtého ročníku Petr Kubla. "Už dnes spolupracuji s jednou firmou a znalosti nabyté na škole docela dobře využívám."
Na fakultě se rozvíjí i vědecký výzkum, který jí přináší značné finanční prostředky. Jednotlivé katedry fakulty se v rámci výzkumu zabývají například ekonomickými předpoklady revitalizace strukturálně postižených regionů, strategiemi využití technických památek pro účely cestovního ruchu, problematikou mezinárodních účetních standardů či dopravní obslužností v obcích Moravskoslezského kraje. "Těch témat je samozřejmě mnohem víc," dodává proděkanka Hančlová, "ve vědeckém výzkumu spolupracujeme i se zahraničními školami." Mezi zahraniční partnery Ekonomické fakulty patří například Slovenská po3/4nohospodárská univerzita v Nitře, Ekonomická fakulta Technické univerzity v Košicích, Ekonomická univerzita v Bratislavě, Liverpool John Moores University, Univerzita ve španělské Cordobě či Ekonomická akademie v Katovicích. S partnerskou univerzitou Liverpool John Moores University ve Velké Británii fakulta realizuje tříleté studium programu MBA v českém jazyce.
Škola se může pochlubit i významnými a veřejně známými absolventy. Mezi nejznámější bývalé studenty lze zařadit například hejtmana Severomoravského kraje Ing. Evžena Tošenovského nebo člena bankovní rady České národní banky Prof. Dr. Ing. Jana Fraita.
Problémy, s nimiž se fakulta potýká, jsou tradiční. Dle proděkanky Hančlové jsou jimi zejména nedostatek finančních prostředků pro rozvoj fakulty, klesající úroveň připravenosti studentů ze středních a odborných škol a nepružná spolupráce s podnikovou sférou při řešení bakalářských a diplomových prací. Nejvíce prostředků fakulta investuje do nákupu literatury a studijních pomůcek, výpočetní techniky a počítačových sítí, vybavení učeben audiovizuální technikou, rekonstrukcí budov a přípravy distanční formy studia v podobě e-learningu, s nímž rovněž souvisí příprava virtuální univerzity.
Škola oboustranně výhodně spolupracuje s průmyslovou, ale i neprůmyslovou sférou. Ve spolupráci s Fatrou Napajedla např. navrhla etický kodex pro tento podnik, v Nové huti, a. s., pořádala přednášky pro manažery, s Městským úřadem ve Frýdlantu nad Ostravicí spolupracuje na modelování charakteristik životního prostředí.
Studenti fakulty organizují vlastní aktivity, mezi něž (ve spolupráci se studenty ostatních fakult univerzity) patří například Majáles či akce zvaná Symbióza, což je setkání firem, managementu univerzity, pedagogů, studentů a absolventů Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.
Zatím poslední Symbióza se konala 11. - 12. 3. 2003. "Symbióza je příjemná akce," říká student Petr Chmelař. "A co se týče fakulty, má určitě svoje mouchy, ale jsem celkem rád, že tady studuji."
Dosud uveřejněné články o fakultách najdete na www.kariera.ihned.cz
Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava
Datum založení: 1. 4. 1977 Děkan: Prof. Ing. Jiří Kern, CSc.
webová stránka: www.ekf.vsb.cz
Adresa: Sokolská třída 33, 701 21 Ostrava 1
Telefon: Děkanát + 420 597 322 421 Studijní oddělení + 420 597 322 331
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist