Prosadit se v konkurenci a přitom vědět, že firma místo neobsadí, pokud nenajde toho pravého, chce vyvinout nemalé úsilí.
www.ihned/prikryl

Veronika Kůlová vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Na Career Days ji zaujala firma Unilever. Doporučil ji i její známý ze školy. "Líbilo se mi, že firma neoslňovala čísly a dalšími výsledky, ale nabídla přirozený dialog lidí, kteří se mi zdáli blízcí," říká. Po přijímacím řízení a dvouapůlletém adaptačním a zaškolovacím cyklu nyní dělá manažerku značky Algida. Líbí se jí kreativní práce, ale i styk se zákazníky, zejména malými dětmi. Navíc se před ní rýsuje i možnost odjet na delší dobu pracovat do zahraničí.
Společnost patří k největším
Unilever je mezinárodní společnost, která působí ve sto padesáti zemích. Má více než sedmdesátiletou tradici. Patří mezi třicet největších společností na světě a deset v Evropě. V České republice působí znovu od roku 1991. Zaměřuje se na tři hlavní obory: potraviny, kosmetické výrobky a čisticí prostředky. Pokud se ani teď nikomu nic nevybaví, stačí připomenout značky jako je Rama, Algida, Sunsilk nebo Dove.
Jako mezinárodní společnost je Unilever známý i tím, že devadesát procent jeho manažerů pochází z lokality daných poboček. Nebo také tím, že na tisíc sedm set jeho manažerů a dalších odborníků dlouhodobě pracuje v jiné zemi než odkud pochází. V pravidelné anketě o nejobdivovanější společnost v České republice, pořádanou mezi studenty vysokých škol ekonomického a technického směru, se Unilever stabilně umísťuje v první pětce. V žebříčku nejobdivovanějších firem světa amerického časopisu Fortune se umístila na dvanáctém místě.
Nabídka není jen o penězích
Nástupní plat je nadstandardní. Neexistují však nějaké tarify, lidé jsou oceňováni podle výkonu. Zaměstnanci mají právo i na zaměstnanecké výhody jako například penzijní připojištění nebo nadstandardní lékařskou péči ve výrobních závodech.
Uchazeči o zaměstnání musí počítat s tím, že v Unileveru přijdou do kolektivu, kde se uplatní mladí i starší. Má to své výhody. Firma podporuje "promísení" lidí různého věku, národností i vzdělání. Tím se snaží spojit dravost, podnikavost či zaujetí pro nejnovější technologie - vlastnosti, kterými většinou oplývají mladí lidé - se zkušenostmi starších. Uplatnění najdou ekonomové, technici i například ti, co mají cit pro reklamu. Práce se nabízí ve výrobně distribučním, finančním managementu, v marketinku a řízení obchodních značek, ale také v obchodním či personálním managementu. V letošním roce společnost přijímá patnáct absolventů vysokých škol.
Co asi uchazeče přitahuje, je otevřená firemní kultura, i začátečník má možnost se setkat a poradit s členy vrcholového management. Možnost obhajovat a prosadit svůj nápad. Oceňován je zejména, jak se česky říká, "tah na branku". Systém rozvoje lidí včetně pravidelného hodnocení výsledků umožňuje zpětnou vazbu a možnost doplnit si podle potřeby vzdělání a mimo jiné i zvýšení vlastní zaměstnatelnosti. Pro mnohé je jistě zajímavá i možnost zapojit se do různých mezinárodních pracovních skupin a získat tak zajímavé zkušenosti a poznat cizí kultury.
Požadavky tu jsou náročné
Nabídka jistě zajímavá. Jenže mnoho povolaných, málo vyvolených. Prosadit se v konkurenci a přitom vědět, že firma místo neobsadí, pokud nenajde toho pravého, chce vyvinout nemalé úsilí. Unilever má zájem o lidi s vysokým potenciálem dalšího růstu (tzv. high-potential). Studenti se mohou se společností setkat a potřebné informace získat na akcích, které pořádá například jejich organizace AIESEC nebo u techniků I.A.E.S.T.E. Patří mezi ně Kontakt, Career Days, ale i tzv. Interview na nečisto, kdy si studenti, ale i manažeři společnosti pod dohledem psychologa a dalších odborníků zkoušejí přijímací rozhovory a snaží se odstranit své nedostatky nebo stínování manažerů.
Podnik se zajímá o studenty třetích a vyšších ročníků. Připravuje pro ně i řadu dalších akcí, jako jsou setkání vybraných jedinců mimo Prahu s náročným programem, který prověří jejich schopnosti formou zajímavých her a soutěží. Zároveň rozšiřuje dovednosti studentů. Na firemní webové stránce se mohou studenti zapojit do projektové hry Case Study (případové studie) a soutěžit o deset tisíc korun.
A jaký je postup, když už se někdo rozhodne ucházet se o místo? Vše začíná vyplněním dotazníku na internetu. Veronika Kůlová říká, že už ten sám o sobě je náročný. Jsou tam mj. čtyři docela záludné otázky. Unilever je náročný, ale také ochotný pomoci. Předem upozorňuje, co od zájemců očekává a dokonce přidává i dobré rady, jak postupovat. Ti úspěšnější jsou pak pozvání k osobnímu rozhovoru. Trvá kolem hodiny a účastní se ho personalista firmy a manažer z oddělení, o které má uchazeč zájem. Tím to však nekončí. Výběrové řízení ještě zahrnuje tzv. Selection Board. Trvá půl dne a zájemci o práci během této doby řeší několik úkolů - individuálně i v týmu. "Obvykle jde o řešení různých případových studií z praxe podniku," říká Kůlová. Ti, co uchazeče hodnotí, se ptají na věci, které se nedají na škole naučit, a číhají na neotřelé přístupy. Vzpomínám si, že mne napadl zrovna nějaký nový výrobek a možnost spolupráce s lokální firmou. "Vše zpravidla probíhá v angličtině. Veronika Kůlová si také pochvaluje, že celý proces trval jen čtrnáct dnů a věděla na čem je. U jiných - renomovaných firem - ji na zaslání dotazníku leckdy ani neodpověděli.
Ti úspěšní mohou nastoupit do firmy a začít se vlastně znovu učit. Čeká je dvou až dvouapůlletý Management Trainee program (říkají mu zde program manažerských učňů), kdy se seznámí s celou firmou a její kulturou, projdou různými odděleními, řeší projekty, ale také si například doplňují konkrétní znalosti, které nemohli získat na vysoké škole. Není výjimkou, že částečně i v zahraničí. Po jeho absolvování už záleží jen každém, jak rychle se ve firmě prosadí. Rozhodně nejen podle Veroniky Kůlové, se mohou lidé v Unileveru realizovat.

PŘÍŠTĚ: Poradenská firma PricewaterhouseCoopers

Základní údaje o firmě UNILEVER
- Obor podnikání: výroba a prodej rychloobrátkového zboží
- Počet zaměstnanců celosvětově: 265 000
- Počet zaměstnanců v ČR: 1323
- Obrat za rok 2002 celosvětově: 49 miliard Euro
- Obrat za rok 2002 ČR: 8 miliard Kč
- Počet míst pro absolventy VŠ v r. 2003: 15
- Doba zapracování: 2 až 2,5 roku
- Nástupní plat: 25 000 Kč
- Možnost spolupráce na diplomové práci: ano (omezená)
- Možnost stáží a brigád: možnost práce na částečný úvazek v rámci programu Management Trainee nebo např. letní praxe ve výrobním závodě v Nelahozevsi (omezené)
- Další informace pro zájemce o práci ve společnosti: www.unilever.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist