Vědci popsali další enzym související s tloustnutím
Obezita se stává civilizačním prokletím. Vedle obecné zátěže srdce a cév vede nadváha k poruchám látkové výměny v těle, jako je cukrovka. Na začátku - nejde-li o chorobný proces - přitom bývá obyčejná špatná stravovací disciplína, nevyvážení příjmu a výdeje energie. Zdravotnické náklady začínají být neúnosné. Badatelé proto intenzívně pátrají po všem, co by situaci napravilo či alespoň zmírnilo.
Čtyřčlenný tým vědců, který vedl Salih Wakil z prestižní školy Baylor College of Medicine v texaském Houstonu, teď v americkém odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences oznámil výsledky zajímavých pokusů se zvířecími mutanty. Šlo o myši geneticky upravené tak, aby neměly geny kódující enzym acetyl-CoA karboxylázu 2 (ACC2). V minulosti byl prokázán podíl tohoto enzymu na tom, jak tělo využívá uložený tuk. Nicméně o jeho roli v nemocech z obezity vědci znali málo.
Činnost ACC2 souvisí s mitochondriemi - "elektrárnami" uvnitř našich buněk. Jejich vzhled, fyziologie i autonomní genetický materiál svědčí, že kdysi bývaly volně žijícími mikroby typu bakterií. Dnes tvoří součást našich buněk, bez níž bychom se neobešli. Již zesnulý americký lékař, biolog a esejista Lewis Thomas o nich před časem napsal: "Mitochondrie jsou nájemníci stálí a odpovědní a já bych jim věřil."
Wakil s kolegy krmili divoké myši a mutantní myši bez ACC2 stravou s vysokým obsahem tuků a uhlohydrátů. Taková strava, neprovází-li ji adekvátní výdej energie, způsobuje u myší i lidí rychlý přírůstek tělesné hmotnosti a anomálně vysoký obsah cukru v krvi, základní příznak cukrovky. Divoké myši se do čtyř měsíců staly obézními a dostaly cukrovku. Mutantní myši naopak zůstaly po celou dobu pokusů zdravé a hmotnost i krevní cukr si udržely v normálu. ACC2 tak podle všeho opravdu sehrává kriticky důležitou roli při kontrole procesů, jimiž tělo spaluje tuk.
Vědci doufají, že chemické látky potlačující aktivitu ACC2 se tudíž mohou stát základem nových léků proti obezitě a cukrovce typu 2.
Myši, které dostávaly stravu bohatou na kalorie. Vlevo divoká, jež přibrala na váze a dostala cukrovku, vpravo geneticky upravená, bez enzymu ACC2, jež zůstala štíhlá a zdravá.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist