Firma Powerline Technologies testovala technologii, která využívá podzemní i nadzemní rozvody, a výsledky ukázaly, že rozvody nízkého a středního napětí jsou vhodné k širokopásmovému přenosu dat. Data jsou od elektřiny oddělována v krabičce, která se připojí k elektrické zásuvce. Tato krabička má klasický síťový konektor, do kterého je možné připojit počítač.
Společnost Phonex Broadband Corporation představila pokročilé řešení pro PLC s názvem ReadyWire Powerline Home Communications Chip. To umožní připojení téměř jakéhokoliv domácího zařízení ke zdroji audio a video signálu, či třeba propojení spotřebičů za účelem jejich automatizovaného řízení, popřípadě zřízení telefonního kanálu a modemového rozhraní dostupného pro všechny přístroje v domácnosti. Čip ReadyWire je schopen plné koexistence se současnými komunikačními systémy.
Vývojářská firma Speedwires.com vyvinula vlastní technologii PLC, jež na rozdíl od ostatních řešení nevyužívá pro přenos dat modulovaný elektrický signál přenášený po elektrickém rozvodu, ale magnetické pole, které se vytváří okolo vodiče, a data se modulují do něj. Podle firmy tak lze přenášet po elektrickém vedení data rychlostí až 2.5 Gbit/s.
Velký zájem vzbudilo řešení americké firmy Current Technologies. To využívá standardní zařízení vyhovující HomePlug specifikacím a nevyžaduje odbornou instalaci, takže uživateli stačí pořídit si příslušný modem a ten prostě připojit do libovolné elektrické zásuvky v domě. Věc má však háček: zmíněný systém je vytvořen pro americkou rozvodnou síť, využívající napětí 110 V, nikoli pro podmínky v Evropě.
Také na starém kontinentu se však můžeme s projekty "internetu ze zásuvky" setkat, a co víc - razí si cestu i do Česka. Od příštího roku by tuto službu měly nabízet například České radiokomunikace. Asi největší rozsah mají projekty, které zatím realizovaly rozvodné společnosti v Německu (EnBW, RWE - již běžně nabízí), v Itálii (Enel), ve Španělsku (Endesa, Iberola), v Portugalsku (EDP). Ve Velké Británii energetická společnost Scottish & Southern Energy (SSE) už testuje komerční PLC systém ve městech Crieff a Campbeltown a v jihoanglickém Winchesteru. Přenosová rychlost se pohybovala okolo 1 Mbps, tzn. že PLC převyšuje i většinu kabelových a "rychlých" telefonních přípojek. Měsíční paušál stojí 30 liber, přičemž uživatel neplatí žádný instalační poplatek. Pokud nebudeme porovnávat cenu hrubým kursovním přepočtem libry, ale z pohledu struktury spotřebního koše a životních nákladů v Británii je zřejmé, že jde o velmi lukrativní alternativu internetového připojení.
Další podobný projekt odstartovala ve Španělsku společnost Iberdola pod názvem OPERA. Účastnit se ho mají téměř čtyři desítky dalších evropských partnerů a plánovaná výše investic činí 26 miliónů eur. Nicméně jde zatím vesměs o pilotní projekty a zatím jediným řešením, který je skutečně už v komerčním provozu a přivádí internet až k uživateli, je německá služba PowerNet v režii společnosti RWE. Základní měsíční paušální připojení pomocí internetu ze zásuvky s 500 MB volných přenesených dat (250 odeslaných + 250 stažených) vyjde uživatele zhruba na 25 eur včetně DPH, k tomu ovšem potřebuje ještě modem za téměř 180 eur.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist