Zkuste si představit situaci, kdy zapojíte svůj počítač do elektrické sítě a automaticky budete připojeni na internet. Nepotřebujete žádnou telefonní linku, pevné či satelitní spojení ani rozvody kabelové televize. Elektrická zásuvka postačí. Že je to utopie? Dnes už ne.
Ve světě je takto připojeno kolem 30 miliónů uživatelů, hlavně ve Spojených státech, Německu, Nizozemsku, Norsku, Španělsku, ale i v Indii a také v Polsku. V České republice chtějí internet přes elektrické vedení nabízet České Radiokomunikace ve spolupráci s firmou TTC. Rychlost přenosu má být až dvojnásobně vyšší než u nejrychlejší možnosti po telefonu (ASDL) a cena o třetinu nižší.
Nejnižší přenosová rychlost má být 512 Kb za sekundu, nejvyšší garantovanou plánují Radiokomunikace na 2 Mb za sekundu (běžná telefonní linka poskytuje maximální rychlost 56 Kbps, ISDN 128 Kbps a maxima nyní tolik diskutovaného ASDL se pohybují v rozmezí od 192 Kbps do zhruba 1 Mbps).
Cena základního připojení by měla být kolem 1000 korun měsíčně (což je přibližně o třetinu méně než u ASDN) a kromě připojení k internetu nabídne i možnost IP telefonie - tedy telefonování přes počítač. Výhodou tohoto způsobu komunikace je nejen cena, ale i dostupnost. To se ukazuje ve Spojených státech, kde se internet po elektrické síti ujímá hlavně v zapadlých oblastech. Elektrická síť je totiž rozvedena (i u nás) prakticky do každého domu, pozemní telefonní síť však ne a ani signál mobilních operátorů není všude dostupný.
Na skutečné nasazení "internetu přes zásuvku" ve velkém si však budeme muset ještě počkat - Radiokomunikace technologii teprve zkoušejí a společně s Pražskou energetikou pak chystají dva pilotní testy. Veřejnosti by se tato služba měla podle informací Českých radiokomunikací otevřít od příštího roku.
Kdo pospíchá, čekat nemusí
Pro ty, kdo se chtějí tímto způsobem připojit už nyní, existuje možnost využít služeb společnosti Garentia Holding. Ta na českém trhu zastupuje kanadskou firmu Corinex, jednoho z hlavních výrobců techniky umožňující komunikaci přes elektrickou síť (tento způsob komunikace se odborně nazývá PLC - Power Line Communication).
Garentia Holding využívá zařízení Intellon, určené pro sítě 110/220V. To komunikuje s počítači pomocí bezdrátové technologie v dosahu přibližně 200 metrů, takže na něj může být připojeno dokonce více přístrojů najednou. Je proto vhodné hlavně pro menší podnikové sítě do 30 počítačů.
K silným stránkám tohoto výrobku patří jednoduchá instalace - adaptéry jsou připojeny rovnou do elektrické sítě - a podpora všech běžných operačních systémů (Windows 9x/NT/2000/XP, Unix, Linux a OS2). Cena adaptéru odpovídá zhruba 105 dolarům bez DPH, ovšem ten zajišťuje pouze fyzické připojení, a další poplatky závisí tedy na ceníku příslušného poskytovatele internetových služeb.
Na podzim má dosud nabízené produkty doplnit i nabídka zařízení WiFi-PowerNet s dosahem až půl kilometru na volném prostranství, která budou datový signál propojovat přímo do energetické sítě, a umožní tak například propojování nejen prostor v rámci jednoho domu, ale i objektů mezi sebou.
Výrobu vlastních produktů pro komunikaci po energetických sítích určených právě k přenosu dat po elektrickém vedení 230V v Evropě zahájila v létě i třinecká firma ModemTec. Modem je založen na čipu ModemTec MT2106 a umožňuje flexibilně měnit frekvenční pásma. Tyto modemy jsou však určeny především pro průmyslové nasazení (jejich komunikační dosah je až tři kilometry a jsou značně odolné proti rušení). ModemTEC ale připouští, že v budoucnu mohou přibýt i další zařízení pro domácí sítě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist