Spor o menšiny se přenesl do EU

Spor mezi Budapeští a Bratislavou o práva maďarské menšiny na Slovensku nekončí. Poté, co Slováci odmítli kontroverzní maďarský krajanský zákon, se Maďaři snaží prosadit, aby se zmínka o kolektivních právech menšin objevila v Ústavě EU. Slovensko s návrhem nesouhlasí.
Podle maďarského listu Magyar Nemzet se Budapešť domnívá, že "unie v současnosti nemá uspokojivou odpověď na zabezpečení kolektivních menšinových práv".
Stejného názoru je i slovenská vládní Strana maďarské koalice. "Podle mě je chyba, že EU nemá dostatečně ucelenou ochranu národnostních menšin," řekl její předseda Béla Bugár. "Je to nebezpečné, zejména pokud si uvědomíme, kolik nepříjemností vyvolalo neřešení této otázky ve světě."
Aby ochránili svou početnou, zhruba pětimiliónovou menšinu v zahraničí, navrhují Maďaři rozšířit článek Ústavy EU, který se týká společných evropských hodnot.
V původním návrhu ústavního textu stojí: "Unie je založená na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobodě, demokracii a rovnosti, právnímu státu a dodržování lidských práv." Budapešť chce tuto větu doplnit o dodatek "včetně práv národnostních a etnických menšin".
Navrhovaná změna ale vadí Slovákům. "Slovenská strana má pocit, že vkládat takový text je zbytečné," vysvětluje Miroslav Mojžita, předseda společné slovensko-maďarské komise pro záležitosti menšin. Zmínka o menšinách se podle něj v návrhu ústavy už vyskytuje. "Charta základních práv a svobod, která bude její součástí, zahrnuje i ochranu příslušníků národnostních menšin."
Bratislavě navíc vadí termín "práva národnostních a etnických menšin". Argumentuje tím, že se v evropském právu nepoužívá. V unii se podle ní mluví o "právech osob náležících k národnostním menšinám", tedy o právu jednotlivce, nikoliv skupiny či kolektivu.
"Pokud bychom hovořili o právech menšiny jako celku, dalo by se z toho odvodit i právo na budování politických institucí. A to už by mohlo znamenat náběh na autonomii," shrnul obavy Slováků Mojžita. Zakotvení kolektivních práv v Ústavě EU proto v Bruselu před časem odmítl i slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan.
Maďaři přesto doufají, že v unii návrh prosadí. Spoléhají hlavně na podporu Francouzů.
Pozorovatelé ale mnoho šancí Budapešti nedávají. "Ukotvení kolektivních práv menšin v evropské ústavě je odborně příliš komplikované a politicky zase příliš nejisté," uvedla agentura TASR. "Kdo nemá námitky, nepovažuje to za důležité, a pro koho to důležité je, ten je zásadně proti."

Maďaři v zahraničí

Evropa
Rumunsko 2 milióny
Slovensko 530 tisíc
Srbsko, Černá Hora 400 tisíc
Ukrajina 200 tisíc

Svět
Spojené státy 1,6 miliónu
Kanada 260 tisíc
Brazílie 100 tisíc
zdroj: Statistický úřad SR, Světová federace Maďarů