Dopoledne, nejčastěji kolem desáté, obcházejí herny, obchody a cukrárny v Bavorsku policisté v civilu. Nehledají však ani zloděje aut, ani jiné kriminální živly. U výherních automatů či před prodejnami italské zmrzliny hledají záškoláky, které pak, chtě nechtě, dovedou tam, kde měli sedět už od rána: do školní lavice.
Po záškolácích se v Bavorsku cíleně pátrá už čtyři roky. Jen ve školním roce 2002/2003 jich policie dopadla 1114. V obou předchozích letech do školy "doprovodila" ještě o pět set neposlušných žáků více.
O neobvyklém modelu spolupráce mezi školou a policií, u jehož zrodu stál na konci devadesátých let bavorský ministr vnitra Günther Beckstein (CSU), se mezitím diskutuje v celém Německu. A nejen to. Jak bojovat proti rozmáhajícímu se záškoláctví a zda se vydat takzvanou bavorskou cestou zvažují i sousední Rakušané.
Podle Becksteina, citovaného rakouským odborným časopisem Veřejná bezpečnost, je odchytávání záškoláků policisty "důležitou součástí boje proti kriminalitě dětí a mladistvých". Dokládá to i studie Kriminologického výzkumného ústavu Dolní Sasko, která prokázala, že ze 2000 mladých zločinců chodila za školu více než polovina.
"Zkušenost ukazuje, že notoričtí záškoláci často sklouznou mezi kriminálníky," argumentuje Beckstein. "A my musíme využít každou možnost, abychom zločineckým kariérám včas zabránili."
Názory na bavorské metody se přesto různí. Učitelé policejní doprovod svých svěřenců jako recept proti záškoláctví odmítají. "Je to jen zdánlivé řešení," domnívá se Brigitte Stangeová z hamburského gymnázia Eppendorf. "Spíše bychom se měli zaměřit na to, co záškoláky k jejich chování vede."
Němečtí úředníci, zejména ti z pravicových stran, naopak Becksteinovu řešení většinou fandí.
Hesensko například zvažuje, že nasadí stejné pátrací jednotky jako Bavorsko. Berlínský senátor pro otázky vzdělávání Klaus Böger zase požádal velké obchodní domy, aby si jejich prodavači a ostraha všímali dětí, které se mezi regály potloukají v době vyučování, a nachytané výtečníky sami posílali zpět do školy.
Se zatím nejkurióznějším nápadem však přišel braniborský ministr vnitra (a bývalý generál) Jörg Schönbohm. Navrhl, aby byl nenapravitelným záškolákům na nohu připevněn elektronický řemínek, s jehož pomocí by se dalo zjistit, kde se výtečník právě nachází.