Slovenská koalice se pře o příští rozpočet

Jakou podobu bude mít slovenský rozpočet na příští rok si zatím nikdo netroufá odhadnout. A to přesto, že o příjmech a výdajích státu by měl parlament v Bratislavě hlasovat již příští týden.
Proti navrhovanému rozpočtu se tentokrát nestaví jen levicová opozice. Problémy s jednotlivými položkami má i řada poslanců z koaličních stran.
Zatímco Strana maďarské koalice (SMK) od začátku požaduje více peněz pro zemědělce, další člen vlády, Aliance nového občana (ANO), dává přednost zvýšení pobídek pro investory. Nově vzniklá frakce uvnitř Dzurindovy Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU), takzvané Svobodné fórum, by zase ráda dodatečně vyčlenila milióny pro slovenské školství.

Lobbování za "Maďary"

"Schvalování státního rozpočtu má podobu rituálních tanců a trochu i perského trhu," napsal o letošních rozpočtových tahanicích v Bratislavě slovenský týdeník Formát. V diskusi podle něj zaznívají "argumenty a taky-argumenty", demagogie je k nerozeznání od pravdy.
"Poslanci si vzpomenou, odkud jsou, a naléhavě žádají milióny. Jednou na střechu, podruhé na cestu... hlavně se však snaží postavit si pomník, připomínající jejich obětavost," vysvětluje Formát pravidla politického lobbingu na Slovensku.
Lobbovat se letos daří zvláště Straně maďarské koalice místo-předsedy parlamentu Bély Bugára. Aby uspokojila své voliče z převážně zemědělských oblastí Podunajské nížiny, navrhuje zvýšit sumu určenou pro slovenské zemědělce na dorovnání přímých plateb z EU.
Původní rozpočtový návrh ministra financí Ivana Mikloše počítal s tím, že Slovensko poskytne farmářům jen tolik, aby celkem dostávali polovinu průměrné částky, kterou - formou přímé dotace - Brusel vyplácí zemědělcům ze současné evropské patnáctky.
SMK však s tímto návrhem od počátku nesouhlasila. Požadovala dorovnat přímé platby ze státního rozpočtu nikoliv na 50 procent, ale na 55 procent průměru EU. Převedeno na peníze: Strana maďarské koalice chtěla pro zemědělce více než 300 miliónů slovenských korun navíc.

Odkud brát?

Koaliční poslanci i členové vlády nakonec slovenským Maďarům ustoupili. Na svém pondělním zasedání se podle deníku Hospodárske noviny dohodli, že zemědělci ze Slovenska dostanou příští rok o 340 miliónů korun více, než navrhovala vláda. Přímé platby se mají dorovnávat na 52,5 procenta průměru EU. "Jsme ochotní to přijmout," reagoval na koaliční kompromis Bugár.
Strana Pavola Ruska ANO na poslední chvíli vybojovala 300 miliónů korun na investiční pobídky a Svobodné fórum dalších 200 až 250 miliónů na regionální školství.
Spor o rozpočet uvnitř slovenské vládní koalice přesto není zažehnán. Strany se totiž stále nedohodly, kde chybějící peníze vzít. A ministr financí Mikloš trvá na tom, že nedovolí, aby schodek veřejných financí v roce 2004 přesáhl hranici 3,9 procenta HDP.

Státní příjmy a výdaje na Slovensku
Čerpání z rozpočtu v roce 2003 (do listopadu)
příjmy: 203,6 miliardy Sk (z celkem 235 miliard, schválených parlamentem)
výdaje: 246,4 miliardy Sk (z 291 miliard)
deficit: 42,8 miliardy Sk (z 56 miliard)

Vládní návrh slovenského rozpočtu na rok 2004*
příjmy: 250 miliard Sk
výdaje: 309 miliard Sk
deficit: 59,5 miliardy Sk
* o návrhu by měl příští týden hlasovat parlament
Zdroj: Ministerstvo financí Slovenské republiky