Chřipka je v těchto dnech široce rozšířena ve Franci, Belgii, Nizozemsku a Norsku, v České republice je její výskyt lokální, uvádí internetové stránky evropského projektu pro kontrolu šíření chřipky (EISS). Ordinace lékařů jsou však zaplněny nemocnými pacienty. Ti však spíše než chřipkou trpí infekcemi dýchacích cest (respiračními). Podle hlavního hygienika České republiky Michaela Víta ubylo o Vánocích případů akutních respiračních onemocnění téměř o polovinu. Hygienici v některých regionech ale varují, že pacientů s chřipkami a virózami bude přibývat.
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou? Pravá chřipka je závažnější onemocnění, které způsobuje konkrétní typ viru. Je pro ni typický rychlý nástup, mnohdy z plného zdraví. Nemocného bolí svaly, klouby, bývá celkově schvácený, objevuje se zimnice, suchý, dráždivý kašel. Příznaky se obvykle projeví do dvou dnů po nakažení. Prudce stoupá také teplota. Chřipka může být doprovázena dalšími příznaky onemocnění horních cest dýchacích.
Virózy se vracejí
Oproti tomu u viróz, které jsou způsobeny viry poněkud jinými než chřipka, se teploty nemusejí významně zvyšovat. Virózy mívají pestřejší průběh, objevit se mohou i zažívací potíže. Pro virózy bývá typické, že se příznaky po pár dnech zmírní či zcela odezní, ale po týdnu se opět vrací nová infekce.
Lékaři každým rokem upozorňují, že podceňovat tato onemocnění se nevyplácí. Neléčení i zdánlivě banální virózy může být nebezpečné. Organismus je totiž viry oslaben, a tím se stává náchylný k podlehnutím dalším infekcím, často i bakteriálním. Těmi se nemusí nemocný přímo nakazit, ale může je nosit delší dobu v sobě. Nemoc se chopí příležitosti a propukne. Komplikovaná onemocnění způsobená viry i bakteriemi mohou vést k zánětu průdušek, zápalu plic, zánětu srdečního svalu a dalším.
Chřipka představuje největší nebezpečí pro lidi vyššího věku, rizikovou skupinou jsou také osoby s chronickým onemocněním (ledvin, srdce, plic). U nich dochází mnohem častěji k závažným komplikacím, které mnohdy končí smrtí. Lidé neumírají přímo na chřipku, ale na selhání v důsledku své chronické nemoci.
Včas ulehnout
Jak postupovat při prvních příznacích virózy nebo i případné chřipky? Tělo potřebuje především klid na zotavení, což znamená vyhnout se fyzické zátěži. Nemocný by neměl přicházet do kontaktu s dalšími lidmi. Lékaři stále upozorňují, že nejhorší je jít při počínajícím onemocnění do práce, dva dny se trápit, zhoršovat svůj zdravotní stav a ještě nákazu šířit dál.
Nemocný by měl zůstat ležet v posteli, zajistit si dostatek tekutin, případně si vzít léky obsahující paracetamol. Ty totiž působí nejen proti horečkám, ale i protizánětlivě a tlumí bolesti. Je také dobré zvýšit dávky vitamínu C až na jeden gram denně, nejvhodnější je z přírodních zdrojů. K dezinfekci ústní dutiny se doporučuje kloktat solným roztokem nebo kloktadly z lékárny.
Odborné lékařské studie stále častěji potvrzují moudra "našich babiček". Je třeba se vypotit a nechat tak horečku působit. Je totiž obranným mechanismem organismu proti virům. Léky by měly přijít na řadu až v případě, že nemocného velmi bolí hlava. Ulevit si lze studenými obklady.
Po třech dnech konzultujte potíže s lékařem
V zimním období bývá vzduch venku i v místnostech velmi suchý. To způsobuje, že mají lidé vysušené sliznice, a jsou tak náchylnější k infekcím. Zvlhčit vzduch lze například pověšením namočených prostěradel či hadrů do místnosti.
A kdy je nutné navštívit lékaře? V případě, že horečky a bolesti neustávají ani po třech dnech strávených doma v klidu, pacient trpící dechovými obtížemi by se měl obrátit na svého lékaře. Pak již záleží na konkrétních případech a potížích, jak se bude postupovat dále.
info
Jak zabránit nákaze?
Nejlepší cestou je snažit se dělat vše proto, abyste se nenakazili vůbec. To znamená po celý rok přiměřeně otužovat tělo, preventivně užívat dávky vitamínu C (100 až 200 mg denně) nejlépe v přírodní formě. Zvláště lidé s oslabeným zdravím by se v době zvýšeného výskytu virových infekcí neměli zdržovat v prostorách s velkým počtem osob, jakými jsou kina, divadla, metro, velké obchody. Nejhorší jsou situace v uzavřených prostorách, dopravních prostředcích a také tam, kde je klimatizace. Tou se totiž viry šíří z místnosti do místnosti. K nákaze jsou náchylnější i lidé, kteří jsou oslabeni, například i stresem.
Jak se nejrychleji vyléčit z virózy?
1. Při prvních příznacích se vyplatí ulehnout do postele, odpočívat.
2. Zvýšit dávku vitamínu C až na jeden gram denně.
3. Zajistit dostatek tekutin.
4. Kloktat solným roztokem či kloktadlem z lékárny.
5. Při dráždivém a hlavně suchém kašli zvlhčovat v místnosti vzduch. Pověste do pokoje navlhčená prostěradla.
6. Vyvarovat se kontaktu s dalšími lidmi a nešířit nákazu dál.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist