Zemřel fotograf sošných žen Helmut Newton
S trochou nadsázky je možné říci, že zemřel v náručí své lásky. Světoznámý fotograf Helmut Newton miloval kromě krásných žen a své práce také luxusní automobily. Zemřel minulý pátek v Los Angeles poté, co nezvládl řízení svého cadillacu a narazil do zdi. Bylo mu třiaosmdesát let.
Nikdy se nesnažil o uměleckou fotografii, přesto mu vycházejí knihy v prestižních nakladatelstvích a jeho snímky se snaží získat galerie na celém světě. Většinu černobílých fotografií Helmuta Newtona nelze přehlédnout. Fascinují, pobuřují, přitahují.
Původem německý fotograf vtiskl podobu představě mužů (ale i žen) o erotické kráse chladných, nedostupných a sebevědomých krásek, zahrnutých největším možným přepychem. Vždy perfektně nalíčené a učesané, s diamantovými šperky, v luxusním interiérech. Nahé či v rafinovaně odhalujících drahých róbách s fatálním výrazem ve tváři.
Je to sexismus? Nebo se vysmíval vypočítavosti těch žen, které si svým krásným tělem podmaňují muže a manipulují jimi? Stejně jako anglickému dandyovskému fotografovi Cecilu Beatonovi (který však se stejnou vášní fotografoval ženy i muže) mu byla vyčítána povrchnost jeho prací.
Newton k běžnému zadání módního fotografa mnoho přidal. Především preciznost, se kterou modelky aranžoval do vymyšlených, často velice složitých póz.
Nefotografoval jen je, téměř stejnou důležitost přikládal každému detailu fotografie. Měl přesnou představu o tom, jak má vypadat drapérie odhalujících šatů, kde bude "pohozen" hřeben či květina a kam bude dopadat světlo. Právě styl jeho práce - a také obrovská invence - jej učinily proslulým fotografem, přesahujícím módní byznys.
Dívku v extravagantním kostýmku nechal utíkat po pěšině před startujícím dvouplošníkem. Vyfotografoval krokodýla, kterému z rozevřené tlamy vylézá nahá žena.
Slavný je jeho fotografický diptych, na kterém skupina modelek kráčí směrem k objektivu. Na prvním snímku jsou ženy elegantně oblečené, na druhém nahé. Nemění se jejich výraz ani póza, jen náboj, který z nich vyzařuje.
Je téměř k neuvěření Newtonovo tvrzení, že své fotografie neretušoval a nepoužíval digitální úpravy. Toho, aby snímky působily nadreálně, jako obrazy ze snu, odtržené od skutečnosti, dociloval pečlivou scénografií a citem pro světlo.
Fotografoval téměř výhradně černobíle. K barvě se uchýlil jen tehdy, když mohla zvýraznit jeho nápad.
Například Elisabeth Taylorová mu pózovala v bazénu oblečená pouze do šperků. Z fotografie, kterou pořídil v noci, jasně vystupují tři barvy: Světlá tvář Taylorové, tmavě modrá voda a zelená barva velkého papouška, kterého Newton herečce posadil na ruku.
Přes svou kontroverzní pověst byl Newton vyhledávaným portrétistou. Nechala se od něj ztvárnit nejen řada lidí ze showbyznysu. Stát se jeho fotografickým objektem bylo ve vysoké společnosti jedno období vnímáno jako nutnost. Fotografoval i politiky, například Gerharda Schrödera či Helmuta Kohla.
Helmut Newton se narodil v roce 1920 v Berlíně do bohaté rodiny židovského továrníka. Svůj první fotoaparát si pořídil ve dvanácti letech. Již od dětství prý chtěl být fotografem.
V osmnácti letech prchnul před nacismem do Singapuru a odtud (jen s fotoaparátem a několika posledními dolary) do Austrálie. Tam se poměrně rychle prosadil. Založil vlastní studio a dokonce přijal australské občanství. Také se tam setkal se svou budoucí manželkou June, která se později stala hlavní kurátorkou jeho četných výstav.
V Austrálii se však neusadil, v roce 1957 odjel zpět do Evropy, pracoval v Londýně a ve vysněné Paříži. Tam se v šedesátých letech stal nejvyhledávanějším módním fotografem, který určoval styl magazínů Vogue či Les Jardin des Modes.
Jeho práce představuje řada knih, například White Women, Work, Us and Them. K Newtonovým osmdesátinám vydalo německé nakladatelství Taschen obří publikaci s názvem Sumo. Třicetikilogramová kniha o rozměrech 50 x 70 centimetrů zahrnuje přes čtyři stovky velkých fotografií. Prodává se i se speciálně upraveným stolkem v přepočtu za devadesát pět tisíc korun.
V češtině vyšla jeho kniha Životopis, kterou vydalo nakladatelství Slovart. Tuzemští zájemci o fotografii se mohli s prací Helmuta Newtona seznámit také na konci minulého roku. Asi dvě stovky fotografií ze souboru Work vystavila pražská Leica Gallery.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist