Několik drobných rad poplatníkům daně


[*] Na rozdíl od jiných druhů daní (silniční daň, daň z nemovitostí) finanční úřady přijímají přiznání k dani z příjmů výhradně v písemné podobě. Nelze tedy zatím využít internet či disketu, ale podnikatelé či lidé s příjmy od více zaměstnavatelů musejí vyplňovat tiskopis ručně.
[*] Máte-li přeplatek na dani, musíte o jeho vrácení požádat vyplněním formuláře na poslední straně přiznání.
[*] Pokud se rozhodnete odložit termín daňového přiznání tím, že si najmete daňového poradce, musíte to stejně nejpozději poslední březnový den písemně oznámit finančnímu úřadu. Poradce vám musí svým podpisem potvrdit, že vaše zastupování před finančním úřadem přijímá.
[*] Jestliže dopředu víte, že daňové přiznání nestihnete vyplnit a odevzdat včas (například budete delší dobu v zahraničí či na dlouhodobém léčení), domluvte se na řešení dopředu se svým finančním úřadem. O odklad termínu přiznání lze požádat.
[*] Daň je možné uhradit bezhotovostně převodem z účtu. Rozhodující je přitom den, kdy byly peníze z vašeho účtu odečteny. Hotově lze daň zaplatit poštovním převodem a zde je datem úhrady den, kdy peníze odevzdáte na přepážce. Hotovost také od vás může převzít pověřený pracovník správy daně.
[*] Nezapomeňte uplatnit všechny odčitatelné položky snižující základ daně. Rozhodně si vzpomeňte, kam jste uložili například potvrzení o bezplatném dárcovství krve či o daru na financování odstraňování následků povodní.
[*] Pokud by hrozilo, že neuplatníte všechny odčitatelné položky, přerušte odpisování majetku. Také nemusíte pospíchat s uplatněním daňové ztráty za předchozí roky.
[*] Na snižování daňového základu za loňský rok je již pozdě. O položkách, které mohou snížit daň z příjmů, je nutné přemýšlet celý letošní rok.