Proč byla podepsána Stockholmská úmluva


[*] Byla podepsána před třemi lety. V platnost vstoupí letos 17. května, tři měsíce poté, co ji ratifikovala padesátá země, jíž byla v únoru Francie.
[*] Smyslem smlouvy je omezit a zlikvidovat 12 toxických organických látek, které mohou vyvolávat rakovinu nebo negativně působit na imunitní systém. Mezi nejznámější patří DDT, bifenyly, dioxiny či hexachlorbenezen.
[*] V životním prostředí vydrží stovky let a "putují" po celé Zemi. Tyto látky byly například objeveny v tělech eskymáků, ačkoli v jejich blízkosti se nikdy nevyráběly. Do organismu se dostaly živočišnou potravou.
[*] Na celém světě byly vyrobeny milióny tun těchto látek, značné množství se dostalo do životního prostředí. Například DDT se od roku 1944 do 70. let minulého století vyrobilo na dva milióny tun.
[*] V Česku se už žádná ze zakázaných látek nevyrábí, avšak spousta z nich je na stovkách míst v republice jako staré ekologické zátěže (například dioxiny ve Spolaně Neratovice), anebo se ještě používají ve starých zařízeních (bifenyly v transformátorech a kondenzátorech).
(bar)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist