Hlava je citlivá na nedostatek tekutin


Bolest hlavy může způsobit nedostatek tekutin. Pokud klesne procento vody v krvi, dojde k zahuštění transportovaných látek, a to včetně zplodin, kterých se chce organismus zbavit. Jejich vyšší koncentrace pak může negativně působit jak na hlavu, tak třeba i na klouby.
Druhým důvodem bolesti hlavy z nedostatku tekutin je to, že krev laicky řečeno zhoustne a cévy na to reagují svým roztažením. Tím v podstatě tlačí na své okolí, což vyvolává bolest.
V takové chvíli je první pomocí obyčejná čistá voda. Zásadně by se při vzniku potíží neměly pít minerálky. Krev je třeba naředit a ne ještě zahustit přívodem dalších minerálů. Minerálky, zvláště pokud obsahují více sodíku, mohou bolesti ještě zvýšit, protože sodík na sebe naváže další vodu, která pak není "k dispozici" pro zředění krve. Až poté je možné pít třeba minerálky s vyšším obsahem hořčíku. Bylo totiž prokázáno, že hořčík snižuje častost a intenzitu migrén a úporných bolestí hlavy.
Jsou vhodnější perlivé nápoje? Někteří odborníci soudí, že "bublinky" při bolestech spíše přitíží, ale obecná shoda v odpovědi na tuto otázku neexistuje. Záleží na každém jednotlivci, co mu vyhovuje.
Kola, káva a kofein obecně vodu z těla odvádějí. To platí i pro černý čaj. Proto je není dobré při bolesti hlavy pít. Na druhou stranu je ale třeba vědět, že bolest hlavy a únava u lidí citlivých na změny počasí souvisí s poklesem atmosférického tlaku. Těm naopak kofein z nápojů pomoci může. Ale pozor - jde o záležitost krátkodobou a nemusí na všechny stejně působit. Velmi podobně jsou potíže s bolestí způsobené i poklesem cukru v krvi, pak pomohou oslazené nápoje. To se týká ale jen malého procenta případů a tito jedinci o svém problému obvykle vědí.
Nevhodné jsou z mnoha důvodů limonády slazené umělými sladidly. Ta dokonce u někoho mohou bolesti podpořit. Džusy obsahující velké množství vlákniny také organismus odvodňují, jejich konzumace by tedy měla zcela opačný efekt. Proto se musí pít velmi zředěné.
Vzhledem k tomu, že bolest hlavy často souvisí se stresem či nevyspáním, mohou pomoci také bylinné čaje obsahující rostliny se zklidňujícím účinkem. Mezi ně patří především celkově zklidňující meduňka a třezalka.
[*]
Odborná spolupráce: Pavel Suchánek, odborník na výživu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM)

Hlavní zásady pitného režimu:
Tekutiny je vhodné přijímat během celého dne v menších dávkách a ne nárazově ve větším množství.
Pocit žízně je prvním příznakem nedostatku tekutin v organismu. Pít bychom měli tak, abychom tomuto projevu zabránili.
Někteří lidé pocit žízně skoro vůbec nemají. Ti si musí množství tekuti přijímaných během dne opravdu hlídat. Týká se to častěji žen a také starších lidí.
Za běžných podmínek by měl dospělý člověk vypít dva až tři litry tekutin. Při vyšším výdeji energie a pocení (sport, horké počasí) je třeba množství nápojů ještě zvýšit.
K pití jsou nejvhodnější stolní a minerální vody, bylinné a ovocné čaje, ředěné džusy a ovocné šťávy. Vhodné jsou i polévky či zelenina a ovoce s vysokým obsahem vody. Naopak káva a alkohol se do množství tekutin nepočítají, protože organismus odvodňují.
Pro mnohé může být překvapením, že vhodná je i voda z vodovodu. Ta sice může odrazovat svou chutí, ovšem je zdravotně nezávadná a naopak je dobrým zdrojem minerálních látek.

Jak závažné jsou vaše bolesti hlavy?
1. Když máte bolesti hlavy, jak často jsou tyto bolesti silné?
2. Jak často omezují bolesti hlavy vaši schopnost vykonávat běžné každodenní činnosti včetně práce v domácnosti, zaměstnání, ve škole anebo ve společenském životě?
3. Když vás bolí hlava, jak často si přejete, abyste si mohli lehnout?
4. Jak často v průběhu posledních čtyř týdnů jste se cítili kvůli bolestem hlavy příliš unavení na to, abyste pracovali anebo vykonávali každodenní činnosti?
5. Jak často v průběhu posledních čtyř týdnů jste se cítili kvůli bolestem hlavy otrávení nebo podráždění?
6. Jak často v průběhu posledních čtyř týdnů omezily bolesti hlavy vaši schopnost soustředit se na práci či na každodenní činnosti?
U každé otázky uveďte, jak často dané symptomy zažíváte: nikdy - 6 bodů; zřídka - 8 bodů; někdy - 10 bodů; velmi často - 11 bodů; vždy - 13 bodů

Výsledný součet bodů:
60 a více
Bolesti hlavy mají velký vliv na váš život. Můžete mít deprimující bolesti a jiné příznaky, které jsou horší než u jiných lidí trpících bolestmi hlavy. Nepřipusťte, aby vám bolesti znemožnily těšit se z důležitých součástí vašeho života, jako je rodina, práce, škola anebo společenská činnost. Objednejte se hned u lékaře, abyste s ním prodiskutovali své výsledky testu i vaše potíže. Bolesti hlavy, které narušují váš život, mohou být migréna.

56 - 59 bodů
Bolesti hlavy mají značný vliv na váš život. Můžete mít velké bolesti hlavy a jiné příznaky, které způsobují, že někdy zanedbáváte rodinu, práci, školu nebo společenskou činnost. Objednejte se hned u lékaře, abyste s ním prodiskutovali své výsledky testu a potíže. Bolesti hlavy, které narušují váš život, mohou být migréna.
50 - 55 bodů
Zdá se, že bolesti hlavy mají určitý vliv na váš život. Bolesti by neměly vést k tomu, že budete zanedbávat rodinu, práci, školu či společenskou činnost. Výsledky byste měli oznámit svému lékaři. Bolesti hlavy, které narušují život, mohou být migréna.
49 bodů a méně
Zdá se, že bolesti hlavy mají v současné době malý vliv na vaše činnosti. Doporučujeme, abyste si každý měsíc udělali tento test s cílem nadále sledovat, jak bolesti hlavy ovlivňují váš život.
Pramen: www.bolestihlavy.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist