Koalice čeká s hlasováním na Svobodu

Koaliční strany mají novou šanci, jak schválit zákon o DPH. Na začátku dnešní schůze sněmovny se pokusí přeložit hlasování až na konec týdne, aby se do sněmovny mohl dostavit i lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda zraněný při autonehodě. ODS i komunisté sice odmítají zákon podpořit, ale ústupek, jímž koalici umožní využít těsné většiny 101 hlasů, zřejmě udělají.
Přední politici ODS a KSČM se k takovému řešení přikláněli ještě před tím, než se předsedové obou stran Miroslav Topolánek a Miroslav Grebeníček včera večer setkali s premiérem Vladimírem Špidlou.
"Jestli pan ministr bude schopen za dva dny přijít, není potřeba dělat z celé záležitosti drama. Nebudeme bránit odkladu hlasování," řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.
Podobně by se podle poslance Oldřicha Vojíře zachovala i ODS, bránit posunu hlasování by považoval za zbytečnou obstrukci. Poslanecký klub ODS však má o tom, jak bude postupovat, jednat až dnes před začátkem schůze.
Zákon, který má od 1. května zásadně změnit daňové sazby, odmítl podepsat prezident Václav Klaus. Vládní koalice momentálně nemá k jeho přehlasování potřebných 101 hlasů, protože kromě Cyrila Svobody je v péči lékařů také sociální demokrat Miloslav Vlček.
Posun hlasování by mohl vládní koalici přinést definitivní vítězství. Nezařazený poslanec Petr Kott, loni vyloučený z ODS, totiž už vládě slíbil, že zákon podpoří. Bude-li ve sněmovně i Cyril Svoboda, bude mít koalice k dispozici přesně 101 hlasů.
Pokud se tento manévr zdaří a zákon ve čtvrtek projde, bude možné ho do konce týdne vydat i ve Sbírce zákonů. Podnikatelé by tak nemuseli platit mimořádnou zálohu DPH.
I tato verze, pro vládu příznivá, však může narazit například na to, že se zhorší stav ministra Svobody, nebo že některý z koaličních poslanců změní názor a rozhodne se pro změny DPH nehlasovat. V minulosti zákon kritizoval například Josef Hojdar z ČSSD nebo Tomáš Vrbík z poslaneckého klubu Unie svobody. Zatím ale oba slibují, že teď zákon podpoří.
V záloze pak zůstává i další varianta, o níž kabinet rovněž už delší dobu uvažuje - přijmout jen úspornou novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která by pouze uvedla české daňové předpisy do souladu s daňovým právem Evropské unie.
Euronovela by se zabývala především odbouráním celní hranice s EU a paragrafy, které upravují obchod s unií. Vypadla by z ní snížení základní sazby ze 22 na 19 procent. To, jaké zboží a služby by mohly zůstat ve snížené pětiprocentní sazbě, by se řídilo výhradně směrnicí Evropské unie.
Kvůli euronovele by musel předseda vlády požádat šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o vyhlášení stavu legislativní nouze a toto řešení by mělo i další úskalí: i kdyby normu schválila dolní komora parlamentu, mohl by zákon opět narazit na nesouhlas Senátu nebo prezidenta republiky.
Václav Klaus je momentálně na zahraniční cestě v Číně, do vlasti se vrací v pondělí 26. dubna. To znamená, že před tímto dnem by se k případnému podpisu euronovely nedostal. Podnikatelé by pak museli podle dosud platné verze zákona státu mimořádné zálohy DPH zaplatit.
Stav legislativní nouze může předseda parlamentu vyhlásit na přesně stanovenou dobu, v tomto případě například od středy 21. dubna do pátku 23. dubna. Zároveň stanoví nepřekročitelný termín, v němž musí návrh zákona projednat příslušné parlamentní výbory. To by mohla být třeba čtvrteční půlnoc. V pátek by se novou normou mohla zabývat sněmovna. Ta by v jeden den uskutečnila všechna tři povinná čtení zákona.