Středisko Simona Wiesenthala v americkém Los Angeles zveřejnilo minulý týden zprávu o rasismu na internetu, v níž popisuje více než dvě stě nejhorších extremistických webů ze čtyř tisíc, které pravidelně sleduje. Jde o již zmíněné zabijácké hry, stránky popírající holocaust, šířící nenávist vůči homosexuálům, rozvíjející různé konspirační teorie kolem útoků na Spojené státy 11. září 2001, glorifikující světovou teroristickou síť Al-Káida či hledající nové sebevražedné teroristy.

Wiesenthalovo středisko, které se zaměřuje na ochranu lidských práv, sleduje extremistické weby již devět let. Ve své zprávě citované prakticky všemi významnými světovými médii uvádí, že letos zaznamenalo nárůst internetových stránek, jež lákají mladé lidi, aby se připojili ke "svaté válce" jako sebevražední atentátníci.

Velmi znepokojivé podle střediska je, že mnohé z extremistických webů se tváří jako vzdělávací. Mezi nejzávažnější případy v tomto směru podle střediska patří stránka o Martinu Lutheru Kingovi, kterou ale spravuje rasistická organizace a zneužila ji k šíření pomluv a nepravd o tomto bojovníkovi za práva černochů a k propagaci svých bludů.

"Lidé si potřebují uvědomit, kolik nenávisti tu existuje a jakou mimořádnou technologickou výhodu mají lidé, kteří tyto lži šíří," uvedl při předložení zprávy mluvčí centra Gifford Miller, citovaný tiskovou agenturou AP.

Zavádějící stránky mohou zmást nejen lidi, ale i vyhledávače. Velký rozruch nedávno vyvolala například skutečnost, že při zadání slova Jew (anglicky Žid) do populárního vyhledávače Google se jako první zobrazí odkaz na extremistickou protižidovskou stránku Jew Watch. Provozovatel této stránky (na níž je například Středisko Simona Wiesenthala zařazeno mezi "nenávistné židovské skupiny") sice tvrdí, že jeho cílem je pozorně sledovat židovské komunity a organizace všude na světě, z jeho webu se však lze přepojit na další rasistické organizace.

Americká společnost Google, provozující stejnojmenný vyhledávač, ale rozhodla, že ani přes silný odpor veřejnosti tuto protižidovskou stránku z výsledků hledání neodstraní. Argumentuje tím, že chce sloužit jako nezávislá služba zaměřená na vyhledávání informací na internetu, a jejím úkolem tedy není zkoumat nezávadnost obsahu.

"Mě ta internetová stránka velmi uráží, ale objektivita klasifikace je jednou z našich nejdůležitějších zásad," uvedl pro tiskovou agenturu Reuters jeden ze zakladatelů vyhledávače Sergey Brin, který se sám hlásí k židovskému původu.

Také Středisko Simona Wiesen-thala uvedlo, že cílem jeho zprávy není zákaz extremistických stránek či potlačení svobody slova. "Veřejnost by ale o tom měla vědět," vysvětlil pro britskou rozhlasovou a televizní stanici BBC Mark Weitzman, ředitel skupiny, která se v centru zabývá bojem proti nenávisti.

Ani české internetové stránky nejsou prosté rasismu, homofobie či obdivu k terorismu. O českých stránkách nadepsaných Svět islámu a džihádu oslavujících teroristickou organizaci Al-Káida či fanatické ultrakonzervativní islámské hnutí Tálibán informovala nedávno Mladá fronta Dnes. Na webech českých ultranacionalistů není neobvyklé ani zpochybňování holocaustu.

Neonacistická organizace Národní odpor na svém serveru dokonce vyzývá k fyzické likvidaci desítek lidí, většinou odpůrců rasismu. Na dalších rasistických webech byly zase zveřejňovány seznamy známých osobností "nečeského", například židovského či romského původu, lidí s homosexuální orientací, nebo jejich provozovatelé naváděli své stoupence k pokládání bomb u romských institucí. Hackeři-rasisté se na začátku roku vlomili i na internetové stránky české vlády, kam umístili některá nenávistná hesla a fašistické pozdravy.