Slunce škodí méně než solárium
Opalování bez rizika neexistuje, varují mnoho let odborníci. Zároveň dodávají, že obyvatelé Česka to zatím v úvahu nevzali. Každoroční informace o zvyšujícím se počtu nádorů, zbytečném vysoušení a stárnutí kůže nemají totiž při střetu s módou, jež stále upřednostňuje opálení, šanci.
Kromě vystavování těla slunečním paprskům řeší mnoho - především žen - svou touhu po opálené kůži návštěvou solária. Pokud soudíte, že solárium je lepší než slunce, protože má alespoň tu výhodu, že se v něm kůže nemůže spálit, pak nemáte pravdu. Neobstojí ani argument, že "záření" lze přesně dávkovat. V soláriu se skutečně používá jen záření UVA, které se na spálení kůže nepodílí. To by mohlo znít pozitivně, ale tak jednoduché to není. Sluneční záření je totiž pro lidskou kůži mnohem přirozenější a zdravější než záření ze solária. Jak vysvětluje Karel Ettler z Kliniky nemocí kožních a pohlavních ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, sluneční záření obsahuje kromě ultrafialového záření (UVA) také viditelné záření (UVB), které má však i pozitivní vliv na pokožku. "Do jisté míry totiž napravuje škody na pokožce po ozáření, působí i povzbudivě na psychiku - například při léčbě sezónních poruch nálad," popisuje Karel Ettler.
Solária pomáhají lidem přecitlivělým na slunce
Pokud tedy neodoláte touze po zlatohnědém těle, raději se opalujte na slunci než v soláriu. Na slunci se ale nesmíte spálit. Právě jarní dny jsou v tomto směru nebezpečnější, protože pokožka je pigmentem ochráněna jen minimálně. Na místě je užití kvalitního krému, který by měl mít na počátku sezóny ochranný faktor alespoň 15. Na slunce se opravdu nesmí okolo poledne.
Jsou ale situace, kdy solárium schvalují i lékaři. To platí především pro ty jedince, jejichž kůže na slunce reaguje nepřiměřeně a projevuje se takzvaná fotodermatóza. Jde o kožní onemocnění vznikající kvůli zvýšené citlivosti kůže na sluneční světlo. Někdy se hovoří o takzvané alergii na slunce. Potíže vznikají často v souvislosti s užíváním některých léků (proti bolesti, antibiotika, chemoterapeutika a podobně), zhoršit je může i použití parfému, ale také ochranných krémů s chemickým UV filtrem. Potíže však často vznikají bez zjevné příčiny. Projevují se kopřivkou, zarudnutím a puchýřky, typické jsou velké červené skvrny - ponejvíce v oblasti výstřihu.
Jednou z prevencí vzniku potíží, které jsou nejčastější na jaře, je využití solária. Lékaři hovoří o takzvané předsezónní fotoadaptaci. "Znamená to určitou zvykací kúru, která umožní snížit sezónní obtíže. V zásadě je možné tuto jarní kúru použít, ale doporučuji poradit se s lékařem-dermatologem," vysvětluje Karel Ettler.
Podle něho je navíc obtížné paušálně stanovit, kolikrát do solária jít. "Závisí to na fototypu jedince a také na druhu fotodermatózy, kterou chcete takto léčit. Na dermatologických pracovištích je obvyklá kúra trvající tři až šest týdnů, dva až čtyřikrát do týdne," dodává Karel Ettler. Do solária je také dobré jít před cestou do rovníkových nebo jižních zemí, kde je slunné počasí i v době naší zimy, kdy kůže již ztratila přirozenou pigmentaci nabytou v letním období.
Parfémy způsobují pigmentaci
A jak si solárium, pokud se pro ně již rozhodneme, vybrat? Zjistit, zda je solárium opravdu v pořádku, samozřejmě není snadné a pro laika i nemožné. Dbejte alespoň na to, abyste si vybrali salón, kde je poučená obsluha. Nabídnout vám musí ochranné brýle, vnější plocha přístroje se má po každém klientovi dezinfikovat.
Pro solární opalování existuje speciální kosmetika, nicméně podle Karla Etlera je především po pobytu v soláriu dobré použít jakékoli přípravky k ošetření kůže po slunění. Jde o takzvané "after sun lo-tion". Po expozici totiž může docházet ke zvýšené suchosti kůže. Přípravky kůži promašťují, zvláčňují a také obsahují antioxidanty (například vitamín C, vitamín E, beta-karoten a podobně ), které napomáhají ničit volné radikály v kůži vzniklé ozářením.
Jak vysvětluje Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti, před opalováním - a to platí nejen pro solária - není vhodné používat parfémy, především s obsahem například bergamotového oleje. V místě aplikace by po slunění mohly vzniknout skvrnité pigmentace. Každopádně je nebezpečná kombinace solária a opalování na běžném slunci.
Soláriu se rozhodně mají vyhnout děti, těhotné ženy a lidé, jejichž blízcí pokrevní příbuzní měli rakovinu kůže. Jak ale na závěr znovu upozorňuje Petr Arenberger, soláriu by se v rámci prevence onemocnění kůže rakovinou měli vyhnout všichni. Touhu po opálených nohou pak prostě lepší řešit například samoopalovacími krémy.
[*]
info
Nechte si zkontrolovat mateřské znaménko
EURO MELANOMA DAY neboli Den prevence vzniku melanomu, tedy nejnebezpečnějšího nádoru kůže, je vyhlášen na 10. května 2004. Tento den budou dermatologové zdarma poskytovat konzultaci k prevenci melanomu. Seznam dermatologů, kteří se účastní tohoto projektu, získáte na bezplatné telefonní infolince s číslem 800 108 108 nebo na internetových stránkách www.melanoma-day.cz. Ke kožnímu lékaři je ale nutné jít ve chvíli, kdy se na kůži objeví nový útvar, nebo když se stávající znaménko či piha změní, začnou růst či měnit barvu. V tu chvíli jde o čas. Jen časně zachycené potíže lze vyléčit.
Kůži pomůže i betakaroten
Reklamy v jarním období zdůrazňují důležitost ochrany pokožky před sluncem pomocí betakarotenu. Jaký je opravdu jeho význam? Podle Petra Arenbergera kůže díky betakarotenu zežloutne a částečně je i trochu chráněna před UV paprsky. Zároveň chrání i kožní buňky. Betakaroten tedy umožňuje zintenzívnit barvu pigmentu obsaženého v pokožce. Pleť každého, kdo tyto pilulky užívá, se zbarví ještě předtím, než je vystavena sluníčku. Betakarotenové pilulky ale v žádném případě nechrání kůži před škodlivými ultrafialovými paprsky UVA a UVB. Je proto nezbytné používat opalovací krémy a přizpůsobit délku pobytu na slunci typu pleti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist