Polské eurovolby poznamená vládní krize, čeká se úspěch populistů

/od naší spolupracovnice/
Polští politici pokládají eurovolby za test před volbami parlamentními. Kampaň silně poznamenala vládní krize v zemi. Prozatímní kabinet Marka Belky vládne od 2. května, kdy premiér Miller podal demisi. Belkova vláda však zatím nezískala podporu Sejmu. Předčasné volby jsou na spadnutí a diskutuje se o jejich termínu.
Stejně jako politici uvažují i budoucí voliči. Lidé budou hlasovat podle vztahu k vládě. Největší šanci na úspěch má opozice. Podle průzkumu vyhraje Občanská platforma se ziskem 25 procent hlasů. Na druhém místě se nejpravděpodobněji umístí populistická Sebeobrana vedená bývalým odborovým předákem Andrzejem Lepperem (14 procent). Další místa by měla připadnout pravici. Právo a spravedlnost (PiS) a Liga polských rodin (LPR) nejspíše získají shodně zhruba 8 procent.
Evropská témata v eurokampani téměř chybějí. Výrazněji vystupuje do popředí otázka, do jaké míry hodlá dané politické uskupení hájit v Evropském parlamentu národní zájmy. Šéf pravicového PiS Jarosław Kaczyński slibuje, že jeho europoslanci se pokusí v Evropském parlamentu shromáždit co nejvíce poslanců v rámci jakéhosi klubu, který by měl hájit polské národní zájmy. Vytváření národních klubů ale není v EP dovoleno.
Šéf ultrakatolické Ligy polských rodin Roman Giertych přesvědčuje krajany na svém předvolebním turné po Spojených Státech, že právě Liga bude v Evropském parlamentu hájit polské národní zájmy nejlépe. Na rozdíl od Čechů totiž budou moci Poláci hlasovat v zahraničí. V případě Polska je to důležité, neboť v zahraničí žije více než deset miliónů Poláků. Mnoho z nich právě ve Spojených státech, například v Chicagu.
I v Polsku se politické strany snaží přilákat pozornost a hlasy prostřednictvím známých tváří. Kandidují například bývalý fotbalista Grzegorz Lato, trenér úspěšného skokana na lyžích Adama Małysze Apoloniusz Tajner nebo syn bývalého prezidenta Jarosław Wałęsa.
Mnohé strany vsadily na mladé kandidáty. Překvapující je 2. místo čtyřiadvacetileté neznámé političky na varšavské kandidátce vládního Svazu demokratické levice.
Pozorovatelé se obávají nízké účasti ve volbách. Přestože se k volbám podle průzkumů chystá zhruba třetina voličů, sociologové se obávají, že účast nemusí vynést ani dvacet procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist