Rekordní kauce: 40 miliónů
Jeden z nejbohatších a současně nejkontroverznějších podnikatelů, Radovan Krejčíř má šanci, že se po měsících strávených ve vazbě dostane na svobodu. Bude se ale muset vykoupit rekordní kaucí, kterou soud stanovil na 40 miliónů korun.
Předtím ovšem bude muset překonat odpor státního zástupce, který je zásadně proti kauci. A navíc - do hry se vložila i policie, která řeší podezření, že se Krejčíř snaží soudce uplácet.
Poloviční Michael Jackson
Kontroverzní podnikatel je stíhaný za daňové úniky, které policie dosud vyčíslila na více než půl miliardy korun. V této chvíli má proto obstaven majetek. Kde by tedy vzal desítky miliónů, aby se vykoupil? Jeho advokát Tomáš Sokol o tom nechce mluvit: "Když nebude zbytí, vyřešíme to."
Mimořádnost Krejčířovy kauce dokresluje srovnání - jeden z nejbohatších lidí na světě, zpěvák Michael Jackson - musel kvůli obžalobě ze zneužívání dětí nedávno zaplatit sumu v přepočtu jen o polovinu vyšší. V Česku byla dosud nejvyšší kauce dvacet miliónů, které zaplatil fotbalový boss Jan Gottvald.
Dva názory soudkyně
Cestu ke svobodě nyní Krejčířovi otevřela soudkyně Monika Kozelková. Přitom právě ona nejprve odmítla podnikatele z vazby pustit. Krejčíř se ale proti jejímu původnímu verdiktu odvolal a městský soud Kozelkové nařídil, aby setrvání ve vazbě znovu prozkoumala. Soudkyně následně dospěla ke zcela opačnému závěru: čtyřicet miliónů je dostatečná pojistka proto, aby Krejčíř před trestním řízením neutekl.
"Změna jejího názoru mě překvapila, víceméně jsem očekával, že potvrdí své původní rozhodnutí. Její rozhodnutí respektuji, ale podal jsem proti němu stížnost," uvedl bez bližších podrobností žalobce Ludvík Brunner.
Sama Kozelková se o svých rozdílných stanoviscích odmítá bavit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," vzkázala po své asistentce. Stejný postoj zaujal i její nadřízený, místopředseda soudu pro Prahu 4 Jaroslav Pytloun: "Tu věc neznám a nic vám k tomu nemůžu říct."
O úplatcích psal Krejčíř v dopisech z vazby
Protikorupční jednotka přitom kromě Krejčířových podnikatelských aktivit zkoumá i podezření, že se podnikatel, který v minulých letech pobýval ve vazbě už několikrát, snažil uplatit soudce a další státní úředníky. "K průběhu vyšetřování ale nemohu říct vůbec nic, mohlo by to ohrozit další šetření," podotkla Irena Zadražilová z Vrchního státního zastupitelství.
Policii na tuto stopu kromě odposlechů přivedly dopisy, které Krejčíř - dosud ne zcela objasněnou cestou - posílal z vazby svým "komplicům". Detektivové je pak náhodou zachytili u jednoho z nich, Libanonce Tareka Bechary. Současně mají k dispozici následné Becharovo svědectví. Do protokolu uvedl, že v dopisech dostával od Krejčíře pokyny, kdo všechno - včetně soudců - by měl být uplacen. Existenci dopisů i jejich obsah potvrdil v rozhovoru s HN již před časem sám Bechara, který se nyní ukrývá v Bejrútu (tvrdí, že z obavy před Krejčířem). Bechara ovšem údajné úplatky sám nepředával, bylo to podle jeho slov přes prostředníka a přímý důkaz tedy není. "Řeknu to asi tak: V tomto směru zatím nevedeme trestní stíhání," dodala žalobkyně Zadražilová.
Jednu soudkyni už nadřízení očistili
Krejčířovy dopisy už vedly k prošetřování soudkyně městského soudu Věry Mašínové. Ta byla v tříčlenném senátu, jež nařídil soudkyni Kozelkové, aby znovu zvážila Krejčířovo propuštění. Mašínová v Krejčířových dopisech figuruje jako "zařízená" osoba. Ona sama to popřela a za pravdu jí dali i nadřízení. "Nikdy mě nikdo z okruhu pana Krejčíře s žádnou nabídkou nekontaktoval. Senát to prozkoumal a pravomocně konstatoval, že v této věci nejsem podjatá a dál mohu rozhodovat," uvedla Mašínová.
Soudkyně nevyloučila, že to bude znovu ona, kdo bude spolurozhodovat o nynější stížnosti žalobce, a tedy o tom, jestli bude Krejčíř skutečně na kauci propuštěn.
Místopředseda městského soudu Luboš Vlasák v tom nevidí nic divného. Upozorňuje na případy, kdy se obvinění vykonstruovanou tezí o korupci snaží "zbavit" nepohodlného soudce. "Kdybychom přistoupili na to, že budou z případů automaticky vyloučeni pro podjatost soudci, o kterých sami obvinění někde tvrdí, že jsou uplacení, spustila by se lavina, která je nepřípustná," dodal Vlasák.
Advokát Krejčíře Tomáš Sokol tvrdí, že jeho klient nikdy nikoho neuplácel. O obsahu Krejčířových dopisů se ale odmítl bavit.
Boss jménem Krejčíř
[*] Daňový únik
V roce 2002 začali policisté jednoho z nejbohatších Čechů stíhat za to, že se podílel na půlmiliardovém daňovém úniku. Později jej obvinili ještě z úvěrového podvodu za 150 miliónů korun.
[*] Tajná místnost
Když Krejčíře policisté zatýkali, v utajené místnosti jeho domu našli desítky zbraní, starožitnosti, diamanty, akcie, materiály tajných služeb a policie.
[*] Popravený svědek
Loni v září neznámý vrah popravil podnikatele Petra Šebestu, klíčového svědka v kauze obřího daňového úniku. Do dlaně mu přitom dal plnou nábojnici.
zdroj: (rak, ina)
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist