Spálení od slunce je velmi bolestivé a také nebezpečné. Lidé se v takových situacích nejčastěji uchylují k takzvaným "babským" radám a na pokožku si aplikují bílý jogurt nebo tvaroh. Odborníci s takovým postupem souhlasí. "Všechny tyto prostředky opravdu mohou pomoci, například jogurt kůži zklidní," vysvětluje Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti a přednosta dermatologické kliniky z Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech.
Babské rady jsou ale na místě jen ve chvílích, kdy jde pouze o mírné spálení sluncem. "Při výraznějších kožních reakcích s intenzívním začervenáním nebo až tvorbou puchýřů je třeba navštívit lékaře, který zvolí intenzívnější terapii - například aplikaci kortikoidních přípravků. A důležité je, aby postižený již při začervenání kůže nechodil na slunce," popisuje Petr Arenberger.

Voda vytvoří puchýře
Je dobré spálenou kůži namáčet? Lékař to nedoporučuje. "Výrazně spálená kůže má tendenci k tvorbě puchýřů. Jejich vznik můžeme uspíšit při koupeli, takže se v této fázi máčení nedoporučuje. Na druhou stranu však ke zklidnění mírně spálených ploch přispěje několikaminutová opakovaná aplikace příjemně chladných obkladů," radí Petr Arenberger.
Ochladit kůži pomáhá také oblíbený panthenol, který má příjemný pěnový základ a navíc kůži nevysušuje, takže je pro ošetřování mírně spálených ploch vhodný.
Na ošetření kůže by měl ale myslet i ten, kdo se nespálil. Na trhu jsou přímo přípravky určené k péči o pokožku po opalování. Tyto přípravky pomohou pokožku zregenerovat, dodají potřebné živiny a hydratují ji. Obsahovat by měly vitamín E, popřípadě C a další látky s antioxidačním faktorem.

Alergie, nebo alergie na slunce?
Zčervenání kůže, zvláště pokud jste dostatečně aplikovali krém s vhodným ochranným faktorem, nemusí ale vždy znamenat spálení. Může jít o takzvanou fotoalergickou dermatitidu. Ta vzniká, když je tělo citlivé na různé alergeny, které se mohou slunečním zářením aktivovat. Jedná se například o léky nebo masti. Kromě toho je třeba si uvědomit, že při užívání některých léků na slunce rozhodně nesmíte, jde například o antibiotika či některé léky upravující činnost srdce.
Dermatitida může také vzniknout z některých opalovacích krémů. Krémy totiž obsahují dva typy filtrů. Chemické filtry, které jsou do kosmetiky přidávané již delší dobu a tvoří většinu z přípravků na trhu. Druhým typem jsou filtry fyzikální (mechanické), které se užívají poměrně krátce. Obsahují například látku titanium oxid a zinc oxid. Používání fyzikálních filtrů bránily zpočátku technické problémy, například s jejich roztíratelností, která není tak dobrá. Jejich výhodou je, že se nevstřebávají do kůže, zůstávají na povrchu a chrání kůži i proti UVA záření. Jejich krycí účinek je lepší, proto je lékaři doporučují zejména pro děti. Tím, že tvoří vlastně jen ochrannou vrstvu a sluneční paprsky odrážejí, jsou právě vhodné pro lidi s citlivou pokožkou, která může na chemické filtry reagovat alergicky.
Fotoalergická dermatitida vzniká tedy po kontaktu či užití nějakého alergenu a následném ozáření slunce. Nejprve kůže zrudne, potom se na ní objeví drobné pupínky nebo puchýřky, které splývají dohromady a svědí. Puchýřky mohou prasknout a mokvat. Nejčastěji vznikají ve výstřihu, na rukou, nártech ale i jinde. Pomáhají krémy s vysokým UV filtrem a vyhýbání se slunci - to platí zejména ve chvíli, kdy již potíže propukly. Pokud se potíže opakují, nebo jsou velké, je třeba navštívit lékaře.
Vedle fotoalergické dermatitidy se na kůži mohou také projevit následky přílišného opalování - alergie na slunce. V takové chvíli na kůži naskáčí drobné pupínky, které ale nejsou slity v ekzém jako v prvním případě. Tato reakce zpravidla odezní sama, jakmile slunce na několik dnů opustíte.
[*]


Jak ochránit pokožku před slunečním zářením?
Používejte voděodolné krémy (přípravky označené "water-resistant" vydrží čtyřicetiminutové máčení kůže ve vodě, "water-proof" pak osmdesátiminutové máčení).
Nechoďte na slunce přes poledne (mezi 11. a 15. hodinou).
Namazat byste se měli čtvrt až půl hodiny před opalováním. Krém je třeba nanést skutečně několikrát denně, vždy po koupání, jinak zhruba každé dvě hodiny, protože pot při teplém počasí krémy smyje. Krémy by měly obsahovat UV faktor 10, na začátku sezóny 15. Pro děti a při pobytu na horách se doporučují krémy s UV faktorem 30.
Vyhněte se slunci, užíváte-li léky.
Vyvarujte se jednorázovému a opakovanému opálení sluncem.
Zjistěte si svůj fototyp.
Chraňte kůži oděvem i kloboukem a častěji choďte do stínu.
Jednou ročně se nechte vyšetřit u kožního lékaře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist