Dluhy dospěly k 700 miliónům eur
Gelsenkirchen, 10. 8. 2004
Tam, kde kdysi nadšeně skandovali fanoušci, dnes roste jen tráva. Stadión fotbalového klubu Schalke 04 "Parkstadion" je od doby, kdy se tým přestěhoval do vysoce moderní arény, zralý leda na demolici. A přestože je to vlastně ruina, zažil v účetní bilanci klubu zázračné "zmrtvýchvstání".
Zatímco totiž klub stadión vloni na podzim od města koupil za symbolické jedno euro, dnes má díky novému posudku hodnotu 15,6 miliónu eur (téměř pět miliard korun). Jako "možný stavební pozemek" jej management zařadil na aktivní stranu bilance. "Je to čistě papírová záležitost, která nemá reálně ekonomicky žádné dopady a slouží jen k lepšímu bilančnímu image klubu," komentuje transakci Joachim Gassen, docent mezinárodního účetnictví z univerzity v Bochumi.
Lepší image přitom se startem nové sezóny potřebuje nejen Schalke. Dokazují to výsledky průzkumu společnosti Ernst & Young mezi 24 německými profesionálními kluby (z celkových 36 hrajících první a druhou ligu). Dohromady mají dluhy ve výši 700 miliónů eur, za většinu z nich přitom ručí tréninkovými prostory a stadióny. Právě to považuje 80 procent klubových manažerů za velký existenční problém, který by v nejhorším případě mohl vyústit i v krach.
"Až na Bayern Mnichov a Borussii Dortmund mají všechny ostatní dluhy v průměru přes tři milióny eur," zní závěr průzkumu. To však neznamená, že by se Dortmundu dařilo dobře. Klub nemá po loňské špatné sezóně příliš mnoho peněz a musí šetřit, kde se dá.
Přitom je na tom profesionální fotbal lépe než kdy jindy. V uplynulé sezóně dosáhly evropské kluby obratu přes dvanáct miliard dolarů. Jen v Německu stoupl počet diváků od poloviny devadesátých let o 70 procent, všude se staví nové stadióny a na letošní sezónu se prodalo rekordních 350 000 permanentek.
Za hezkou fasádou se ale mnozí potýkají s velkými problémy. "Bilance klubů se vymykají z rukou," konstatuje Herbert Henzler, bývalý šéf společnosti McKinsey, který nyní zasedá v dozorčí radě Bayernu Mnichov. "Na jednu stranu platy hráčů neustále rostou, na druhou stranu ale klesají příjmy z televizních přenosů," vysvětluje hlavní problémy. Kluby navíc mají problémy získat běžný úvěr. "Banky si stanovují stále přísnější podmínky," dodává Josef Schnusenberg, finanční šéf Schalke 04.
Odborníci proto klubům doporučují poohlédnout se po jiných možnostech financování. Jednou z nich je například takzvaná požitková akcie, kterou vydávají samotné kluby a jejíž zúročení závisí na úspěchu či neúspěchu týmu. Alternativou jsou také běžné dluhopisy či úpisy, kdy se kluby de facto zaručí budoucími příjmy, například z prodeje vstupenek.
Skutečnost, že kapitálové trhy nemusí být zázračnou medicínou, ale potvrzuje případ Borussie Dortmund, jejíž vedení se jako první v bundeslize odvážilo vstoupit na burzu. Analytici očekávají, že letos dosáhne ztráty 60 miliónů eur. Z někdejšího lesku tak klubu zbylo jen málo. Zatímco dříve si na cestu do tréninkového tábora najímal vlastní letadlo, letos se k přípravě do Rakouska hráči vypravili s levnou leteckou společností za 79 eur.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist