Kostel, modlitba, církev a příběhy ze života Ježíše jsou témata, s nimiž se malí Slováci budou povinně potýkat už od první třídy. Ještě než začnou navštěvovat hodiny přírodopisu či historie ve vyšších ročnících, bude mít většina z nich nastudovanou státem placenou učebnici s názvem "Radostná cesta s pánem Ježíšem".
Tu vytvořila katolická církev, která již vyškolila své katechety, aby od září mohli stanout před školními lavicemi. Co budou dětem vykládat, spadá plně pod pravomoc církve. Stát se účastní pouze tím, že výuku platí. Kteří rodiče odmítnou posílat své děti na náboženství, musí je zapsat na předmět etika. Jak bude vypadat její výuka, ale dva týdny před začátkem školního roku mnohde netuší ani samotní učitelé.

Pedagogové nemají dostatečnou kvalifikaci
"Na prvním stupni doposud tento předmět nebyl a učitelé nemají dostatečnou kvalifikaci," řekla deníku Pravda ředitelka bratislavské základní školy Alena Petáková. K učebním osnovám se poprvé dostali až těsně před prázdninami a nestihli si je ani prostudovat. Chybí metodika a učitelé během volna musí chodit na speciální kursy.
"Nedá se to stíhat organizačně ani personálně. Kdo by to platil?" ptá se ředitel ZŠ Markušovce Peter Dolíhal. Příslušnou smlouvu s církví stát podepsal až v polovině května a školy proto nestihly zjistit u zápisu, kolik rodičů chce děti posílat na náboženství a kolik na etiku. Někde jich bude na etice tak málo, že se budou muset spojovat třídy, ale i celé ročníky.
Církve, přinejmenším katolická a evangelická, podobné problémy nemají. Učebnice náboženství pro první ročníky jsou již hotové.
Evangelická učebnice s názvem Pramínek dětem slibuje, že na hodinách bude veselo, protože se bude zpívat i kreslit a pokaždé se naučí jeden verš z Písma svatého. Verše jsou ale dost těžké, upozornil deník Sme. Například: "Otevíráš svoji ruku a všechno živé sytíš podle libosti", nebo "On vzal na sebe naše neduhy a nesl naše nemoci."
Katolickou knihu Cesta s Pánem Ježíšem si podle odhadů Konference biskupů Slovenska odnese domů asi třicet tisíc žáků prvních tříd, to je desetkrát více než evangelickou. Je koncipována spíše jako omalovánky - děti mají například vybarvovat obrázky Ježíše, trnovou korunu či hříšníky se špatným srdcem, kteří někomu nepomohli.
Zavedení náboženství jako povinně volitelného předmětu už od první třídy je zřejmě nevětším posílením role církve na Slovensku po pádu komunismu. V Evropské unii ale takový přístup není výjimečný. V nábožensky založených zemích, jako jsou Německo či Irsko, je křesťanství povinné už na prvním stupni základních škol, v Itálii zase rodiče povinně volí mezi náboženstvím a světonázorovou výukou stejně jako na Slovensku.
Otevřením předmětu náboženství na školách Bratislava plní smlouvu o katolické výchově a vzdělávání, kterou letos uzavřela s Vatikánem. Ta rovněž umožňuje výuku náboženství už v mateřských školách, pokud projeví zájem rodiče. Uznává právo církví zřizovat si vlastní školy a schvalovat učební plány náboženství na státních školách. Vláda se také zavázala financovat tvorbu, výrobu a distribuci církevních učebnic.
Na předmět etika zřejmě žádné peníze dávat nebude. "Tým autorů, který tvořil učební osnovy, nepožadoval učebnici etiky pro prvňáky. Asi zvažoval, že ještě neumějí psát, a proto se dá vyučovat bez ní," vysvětloval státní tajemník ministerstva školství František Tóth.

Postup ministerstva učitelé kritizují
Učitelé ale postup ministerstva kritizují. Obsah a učební osnovy etiky, náboženství, přírodopisu či občanské východy podle nich nejsou vůbec koordinované. Děti tak mohou být vystaveny zmatku z přílivu nesourodých informací. V pasážích o vzniku života se například náboženství a přírodní vědy rozcházejí. "My jsme na tento problém ministerstvo upozornili," tvrdí Vladimír Repáš, ředitel Státního pedagogického ústavu, který osnovy k předmětu etika připravil. Obsah náboženské výchovy je ale mimo dosah jakýchkoli státních institucí.
"Sama nevím, co se moji žáci na hodinách náboženství učí. Myslím si, že z kolektivu učitelů této školy o tom dnes nemá nikdo ani tušení," přiznala učitelka etiky na druhém stupni bratislavské ZŠ Anna Bohuslavová v týdeníku Formát.
Až doposud bylo náboženství na Slovensku volitelné až na druhém stupni základních škol a v prvních dvou ročnících středních škol. Také menší církve si proto už zajistily místo ve školách navštěvovaných větším počtem žáků příslušné víry a s povinným náboženstvím zatím nemají problém.
"I doposud jsme zabezpečili podle svých možností výuku naší víry ve všech školách, kde o to byl zájem, a to i žákům prvního stupně základních škol. Zavedení povinně volitelného náboženství tento náš postoj už nijak neovlivňuje" řekl HN Péter Básti z kanceláře předsednictva synody Reformované křesťanské církve. Ta je co do počtu věřících čtvrtá největší na Slovensku.

040816-07 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist