"Mám jednu nemoc. Jsem optimista. A taky mám rád charakter Čechů. To jsou dva důvody, proč tady působím už 35 let a proč pomáhám právě rakouským investorům dostat se sem," říká energický Robert Harmath, šéf společnosti Harbis Group Int.
Tento úspěšný Vídeňák přivedl do Česka skutečně pěknou řádku firem, například OMV do Zlína, Wein&Co do Prahy, Julius Meinl do Mladé Boleslavi či Erobillu do řady českých měst. Usnout na vavřínech ale nechce. "Mám v plánu další projekty," tváří se záhadně, protože zájem investorů, tedy i rakouských, je o Česko stále značný.
Velkou investicí by mohla být rakouská automobilka Magna Steyr, která plánuje postavit závod na výrobu 150 tisíce vozidel v některé středoevropské zemi. Investice dosavadního dodavatele komponentů pro BMW, Mercedes, Chrysler a Saab by měla dosáhnout 400 miliónů amerických dolarů.
Až dosud se v tuzemsku usídlilo kolem 4500 tisíce rakouských firem. Tento počet je třeba trochu relativizovat, neboť někdy se jedná jen o kapitálový vklad, finanční investici, někdy o způsob, jak obcházet omezení prodeje nemovitostí a půdy cizincům v Česku. Nicméně i tak zůstává obrovské množství právnických osob, které patří plně či z části rakouským investorům.
"Rakousko je podle statistik České národní banky třetím nejvýznamnějším investorem, hned za Německem a Nizozemskem. Prostřednictvím nizozemských firem či poboček investují ale firmy z celého světa. Dá se tedy říci, že Rakousko je v objemu přímých zahraničních investic vlastně na druhém místě," dokládá význam firem jižního souseda Kateřina Mališová, ředitelka odboru mezinárodního marketinku agentury CzechInvest.
Nejvýznamnější investicí byla akvizice České spořitelny Erste Bank. "V Česku máme pět a půl miliónu klientů, celkově dvanáct miliónů. Na první pohled z toho můžete vyvodit přínos," vysvětluje význam investice ve Vídni žijící Češka Hana Cygonková, tisková mluvčí pro oblast východní Evropy.

Další investice směřovaly hlavně do výroby stavebních materiálů a strojírenství; nejvíc velkých investorů je z oblasti dřevařství. "Investice jsou z logistických důvodů často umisťovány v bezprostřední blízkosti rakouských hranic, tedy v jižních Čechách a na jižní Moravě. Jen nepatrné procento těchto investorů přitom žádalo o investiční pobídky, což dokazuje vysokou atraktivitu Česka," vysvětluje Mališová.
Například v jihlavském regionu se usídlilo několik významných investorů. "Mezi nimi se ocitly Kronospan či Moravské kovárny. Firmy z Vysočiny dodávají suroviny nebo v případě Moravských kováren polotovary a obrobky. Každopádně je příchod investorů do našeho kraje impulsem pro rozhýbání ekonomiky a příležitostí pro české firmy k získání významných odběratelů," tvrdí Tomáš Prchal, ředitel Hospodářské komory Jihlava.
Vstupem Česka do Evropské unie se navíc otevřel prostor pro příchod malých a středních rakouských firem. "Očekáváme jejich investice zejména v oblasti sofistikovanější výroby a výzkumu," říká ředitelka CzechInvest Mališová. Mohla by tomu pomoci jednak zlepšující se image Česka jako země s kvalifikovanou pracovní silou a stabilním podnikatelským prostředím a také nový systém pobídek pro malé a střední podniky na nově vytvořená pracovní místa ve strukturálně postižených regionech.
"Hranice minimální výše investice byla snížena na deset miliónů korun. Tím se zatraktivňuje například Hodonínsko, je ale možné, že by tato možnost přilákala rakouské investory také do Moravskoslezského kraje," dodává zástupkyně CzechInvestu.
Navíc mají menší rakouské firmy velmi dobré informační a servisní zázemí, které jim poskytuje stát svými agenturami. Navíc v září otevřelo v Brně svou pobočku Marketingové centrum, které má ulehčit vstup drobných a středních rakouských podnikatelů na český trh. "Na jihu Moravy sídlí asi čtvrtina všech poboček rakouských firem v Česku, kanceláře budou pomáhat při hledání partnerů nebo organizací různých akcí," uvedl k záměru Michael Angerer, obchodní rada rakouského velvyslanectví.

A na jaké obory se soustřeďuje pozornost rakouských investorů nyní? "Momentálně hlavně do oblasti stavebnictví a potravinářství. Výrazný zájem zjišťujeme i v oblastech zpracování plastů a strojírenských specialit zaměřených na silně rostoucí automobilový průmysl," dělí se o zkušenosti Zdeněk Lomecký, zástupce Brněnských výstavních trhů (BVV) pro Rakousko.
"Česko navíc potřebuje výstavbu dodatečné dopravní infrastruktury a také zřízení různých čističek a další investice spojené s ochranou životního prostředí," říká rada Angerer.
Pro rakouské firmy se otevírá i další možnost podnikání, neboť se mohou podílet na velkých investicích, které Česká republika bude realizovat prostřednictvím unijních kohezních a strukturálních fondů. A to i přesto, že v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání je možnost podpory rakouských firem poměrně omezená.

"Firmy ucházející se o dotaci z OPPP musí prokázat minimálně tříletou, respektive dvouletou podnikatelskou historii v České republice, a to podle typu programu. Příležitost tak mají již fungující subjekty se zahraničními vlastníky nebo joint venture společnosti," uvádí Tomáš Mráz, regionální projektový manažer CzechInvestu pro Jihočeský kraj. "Samozřejmě musejí splňovat i další kritéria podle jednotlivých programů, například definici malého nebo středního podniku, kritérium nezávislosti."
Podle zástupců CzechInvest je z hlediska četnosti dotazů zájem rakouských firem vyšší než německých sousedů. "Může to být způsobeno i aktivitou hospodářských komor, zejména z Lince nebo z Pasova, s nimiž máme velmi dobré vztahy," dodává Mráz.

Česko bylo svým způsobem investory rozděleno již před vstupem do unie, kdy proběhla fáze velkých investic. "Je to vidět i na našich veletrzích, na kterých se místo rakouských společností zúčastňují čím dál tím více jejich české dceřiné společnosti," poukazuje na změnu situace Lomecký.V poslední době je však vidět, že některé rakouské firmy se orientují dále na Východ, kde jsou mzdové náklady výrazněji nižší.
Přímé investice rakouských firem v osmi státech střední a východní Evropy klesly loni na 2,4 miliardy oproti 2,8 miliardy eur v roce 2002. Podíl alpské republiky na přílivu kapitálu do těchto zemí stoupl ovšem na 14,1 procenta oproti předloňským 11,8 procenta. Celkový objem rakouských přímých investic do Česka dosahoval loni 3,4 miliardy eur.


Vývoj rakouských investic do Česka