Britové jsou drazí. Tedy pro domácí firmy, které před 20 až 30 procentní daní z příjmů a na evropské poměry docela vysokými odvody sociálního a zdravotního pojištění utíkají z ostrovů do levnějších destinací. Nehledě na jinak příznivé a velmi liberální podmínky podnikání. A tak v posledních letech britské firmy expandují snad všude na světě, díky čemuž se Británie stala vůbec největším vývozcem investic. Přirozeně, že Britové přicházejí i do Česka.
"Od začátku roku v České republice investovalo více než deset britských firem a dalších zhruba čtyřicet firem v současné době investici v Česku zvažuje," poukazuje na zvýšený zájem René Samek, ředitel kanceláře pro Velkou Británii a Irsko agentury CzechInvest. "Zvláště menší firmy vidí náš vstup do Evropské unie jako důkaz a záruku přívětivého podnikatelského prostředí. Investují proto v Česku v daleko větší míře než vloni," dodává.
Česká republika přitom už není jen odrazový můstek pro expanzi na východní trhy, ale je vyhledávaným místem, odkud firmy mohou za výhodných podmínek obsluhovat klienty v evropských zemích. Například v průmyslovém parku CTP Modřice spustil produkci výrobce upínacích systémů PSM International. Důvodem jsou jak nižší náklady a snaha o zavedení flexibilnějšího systému, tak i zkrácení doby dodávek zákazníkům firmy v kontinentální Evropě. "Mohli jsme si vybrat některou z levných zemí v Asii, ale dodávky odtamtud by k zákazníkům putovaly mnohem déle," říká David Dzimitriowicz, generální ředitel PSM International.
Stejný názor na výhodnost investičního prostředí u nás má i další britská firma Hillside Plastics, která se rozhodla následovat jednoho ze svých hlavních zákazníků Black & Decker a rozšířila působnost ze severní Anglie do severních Čech. "Náš chomutovský výrobní závod bude do tří let zaměstnávat padesát pracovníků," uvádí Michael Carrick, ředitel firmy.

Uvedené příklady potvrzují zvyšující se zájem podnikatelů o Česko, počet britských investorů se od roku 2000 zvýšil ze dvou set na více než 450. Nehledě na tento nárůst a skutečnost, že jsou zde již delší dobu přítomny desítky velkých koncernů a že Británie je osmým největším investorem v ČR, se odborníci domnívají, že zůstáváme spíše na okraji zájmu ostrovanů. "Investice neodpovídají britskému potenciálu. Vždyť Británie se každým rokem řadí mezi největší vývozce zahraničních investic na světě," tvrdí René Samek z CzechInvestu.
Při pohledu na statistiku České národní banky zjistíme, že za období 1993 - 2003 britské firmy u nás investovaly 1,5 miliardy eur, což představuje podíl pouhých čtyř procent celkového přílivu přímých zahraničních investic.
Tento stav je způsoben několika faktory. Především, britské firmy se účastnily privatizace v daleko menší míře než německé, rakouské nebo francouzské společnosti. Většina velkých britských investic (Shell, Unilever, Tesco) přišla do Česka z daňových důvodů přes Nizozemí, a jsou ve statistikách ČNB vedeny jako nizozemské investice.
Britové dosud střední a východní Evropu poněkud opomíjeli a soustředili se na investice v klasických rozvinutých zemích, jako jsou Spojené státy a země západní Evropy, nebo naopak na země jako Čína a Indie nebo Rusko. V posledních letech se však aktivita britských firem přece jen zvyšuje a do Prahy přenesla svou centrálu řada společností.

Foto: Lenka Stuchlová

041022-e23 ()


041022-e23a ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist