V kauze Čepro se objevil i stíhaný milionář

Jedna firma se jmenuje M Port a druhá M5. Obě mají v přívlastku "jihlavská" a obě vystupují v stamiliónových kauzách, které vyšetřuje policie. Případu M5, v němž podle vyšetřovatelů stát přišel o půl miliardy, se úřady věnují už roky. Neznámá firma M Port vyplavala na světlo teprve před týdnem, kdy HN zjistily, že chce po státem ovládaném podniku Čepro 348 miliónů korun za pohledávku, jež se zrodila za podivných okolností.
Může to být náhodná shoda. Je ale ještě jedna věc, která M Port a M5 spojuje - jméno kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře.

Cesta ke Krejčířovi

Jeden z nejbohatších Čechů, stíhaný kvůli rozličným mnohamiliónovým machinacím, je zatím poslední záhadou případu Čepro.
Strategická firma Čepro, která má chránit ropné rezervy státu, se už měsíc snaží odvrátit miliardové ztráty, které jí hrozí. Vesměs kvůli pochybným operacím, k nimž přispěli bývalí i současní zaměstnanci. "Ztracené" soudní obsílky, nejasné pohledávky i obchodní evidenci, to vše zkoumá policie.
Samotné Čepro, řízené chráněncem premiéra Stanislava Grosse Tomášem Kadlecem, dosud označovalo za architekta machinací bývalého obchodního ředitele podniku Martina Pechana. Ten už je stíhán v kauze třímiliardového úniku, který se podle úřadů za účasti Čepra před lety odehrál. A teď spolu s právníkem Tomášem Sokolem pracuje na žalobách, jejichž prostřednictvím se firmy snaží na Čepru vymoci jiné miliardy.
Před pár dny se ale objevila společnost M Port. Chce sice "jen" stamilióny, scénář je ale totožný - na začátku jsou záhadné chyby Čepra, na konci soudem uznaná pohledávka. Za M Port nyní vystupuje jistý Martin Haimann. Muž, jehož policie označuje jako "bílého koně", kterého v kauze M5 využíval podnikatel Radovan Krejčíř.

Čepro doma

Znamená to, že právě Krejčíř je zapojen do současné "akce Čepro"? To žádný z oslovených aktérů potvrdit nechce. Ex-ředitel Pechan kontakty s Krejčířem přiznává: "Jaký je náš vztah? Používám ho jako informační servis k mé kauze. Má neskutečné množství přesných informací, včetně těch z policie. Dodnes za to nic nechtěl."
Pechana s Krejčířem pojí i stejný advokát, který je zastupuje v trestních věcech. "Poznal jsem se s ním přes Tomáše Sokola teprve nedávno," říká o Krejčířovi Pechan. "Potřeboval jsem pomoct. Sokol mi řekl, že by mě chtěl vidět jeden jeho klient, který se o moji kauzu (miliardový únik - pozn. red.) zajímá." Sokol dnes zastupuje i firmy, které žádají od Čepra miliardy. A rozhodně odmítá, že by šlo o řetěz naplánovaných kriminálních operací, jak předpokládá policie. "Vyvozovat cokoli jen z toho, kdo z mých klientů se s kým zná, je nesmyslné," uvedl Sokol.
Faktem je, že se před časem při domovní prohlídce u Krejčíře našly dokumenty o firmách Venturon Investment, Bena a Čepro. Tedy o společnostech, které nyní v kauze figurují. Okolnosti tohoto nálezu dodnes nikdo neosvětlil. "Že bychom mohli pana Krejčíře označit za organizátora operace vůči Čepru, to ne. Ale skutečnost, že se u něj našly nějaké dokumenty, dává námět k přemýšlení," prohlásil dozorující žalobce případu Čepro Vladimír Trýzna.
Zástupci jednotlivých firem se o tom, kdo je zaměstnává, s HN bavit nechtěli. Sám Martin Pechan nicméně řekl: "Z rozhovoru s Krejčířem jsem si udělal dojem, že on stojí za Venturon Investment (firma, která vyhrála jednu z miliardových pohledávek - pozn. red.)."