Viktor Juščenko je pro EU jasnou prioritou

V Evropské unii zesiluje tlak na větší otevřenost vůči Ukrajině. Poté co Evropský parlament drtivou většinou hlasů vyzval unii, aby připravila pro Ukrajinu novou strategii založenou na jasné perspektivě a vedoucí k možnému členství v EU, se objevila další konkrétní akce. Unie by měla už letos udělit Ukrajině status funkční tržní ekonomiky.
Šéf společné zahraniční a bezpečnostní politiky Javier Solana dostal za úkol připravit materiál, který by projednali ministři zahraničí zemí EU ještě před návštěvou nově zvoleného ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Juščenko má do Bruselu přicestovat 21. února.
Udělení statusu tržní ekonomiky nemá jen symbolický význam, což dokládá Čína, která o něj žádá už několik let. Status tržní ekonomiky více chrání země před antidumpingovými opatřeními. Ukrajině by mohly klesnout tarify při vývozu výrobků včetně oceli do zahraničí až o padesát procent, pokud by status od Evropské unie získala. Průmyslové oblasti na východě Ukrajiny by tak podle expertů získaly silnou podporu.
"Není zatím jasné, zda Evropská unie nabídne během Juščenkovy návštěvy víc, než co obsahuje dohoda o posíleném sousedství," říká diplomatický zdroj členské země unie, který si nepřál být kvůli probíhajícím jednáním na vysoké úrovni jmenován. "Unie bude potřebovat nejdříve vidět Juščenkův reformní program, než se rozhodne, zda zahájí s touto zemí větší diskusi o hlubší integraci," dodal.
Úřad šéfa zahraniční a bezpečnostní politiky si ale uvědomuje, že s opatrnou diplomacií vzhledem k posledním událostem na Ukrajině nevystačí. "Ať se to někomu líbí nebo ne, Evropská unie a Spojené státy vstoupily do prezidentských voleb na Ukrajině a musí teď velmi aktivně pomáhat upevnit systém, který by byl z hlediska západu standardní. Pokud by unie byla příliš opatrná, Juščenko a jeho stoupenci se budou cítit podvedeni a země se opět propadne do nestability," říká Michael Emerson, analytik Centra pro studium evropské politiky v Bruselu.
Unie podle nejmenovaného zdroje z úřadu Javiera Solany vyšle Ukrajině silný signál, že je ochotna k maximální vstřícnosti. Bude chtít ale záruky, že zvláště v ekonomice dojde k reformám stejně jako v oblasti justice nebo boje s organizovaným zločinem. Unie by také měla ulehčit vízový režim vědcům a představitelům ukrajinského státu. Ještě na jaře se bude jednat o zrychlení procedury u studentů.
Evropská unie soudí, že vztahy s Ukrajinou by se mohly vyvinout ve formu dohody o volném obchodu. Členství v EU podporují jen poslanci v Evropském parlamentu, mezi členskými zeměmi unie se o rychlé politické integraci Ukrajiny do unie neuvažuje.