V mezinárodním obchodě je obvyklé, že vývozci poskytují svým zahraničním odběratelům takzvané dodavatelské úvěry. Silná konkurence na světových trzích přitom vede k tomu, že se pro odběratele stávají podmínky poskytovaných dodavatelských úvěrů mnohdy rozhodujícím kritériem při výběru obchodního partnera.
Zatímco u krátkodobých dodavatelských půjček úvěruje exportér zpravidla celou hodnotu kontraktu, u střednědobých a dlouhodobých úvěrů se většinou požaduje, aby kupující uhradil část sjednané ceny předem nebo v době dodání.
V obou případech musí dodavatel uvažovat o co možná nejefektivnějším způsobu financování dodavatelského úvěru s ohledem na vlastní finanční situaci a na výhody a nevýhody jednotlivých metod financování pro konkrétní obchodní operaci.

Výhody kontokorentu
Nejpružnějším nástrojem k financování dodavatelských úvěrů je využití kontokorentního úvěru. Pokud má podnikatel u banky otevřený kontokorentní účet, může na něm vykazovat debetní zůstatek až do předem sjednané výše, aniž by musel o poskytnutí úvěru banku nějakým zvláštním způsobem žádat.
Splátky dodavatelských úvěrů pak umořují kontokorentní úvěr, takže saldo kontokorentního účtu může být střídavě kreditní a debetní.
Výhodou kontokorentního úvěru je jeho značná flexibilita a operativnost, nevýhodou jsou relativně vysoké úrokové sazby na debetní zůstatky kontokorentního účtu. Tento typ úvěru je tedy možné doporučit především k financování velmi krátkodobých pohledávek.

Za směnku eskontní úvěr
Jestliže je dodavatelský úvěr zajištěn směnkou, může dodavatel (majitel směnky) tuto směnku nabídnout vybrané bance k eskontu ještě před její splatností. Exportér tak získává potřebné finanční prostředky.
Cenou tohoto financování dodavatelského úvěru je takzvaný diskont, který si banky srážejí z částky určené na směnce v závislosti na lhůtě splatnosti směnky a na aktuální výši úrokových sazeb v ekonomice.
Obdobným způsobem je možné k financování vývozu použít také dokumentární akreditiv s odloženým placením, který představuje dodavatelský úvěr s mimořádně nízkou mírou úvěrového rizika. Takto zajištěnou pohledávku lze proto bez větších problémů odprodat finančním zprostředkovatelům, kteří si opět srážejí diskont.

Mezinárodní faktoring
Specifickým nástrojem financování krátkodobých pohledávek je takzvaný mezinárodní faktoring, který můžeme definovat jako globální prodej budoucích krátkodobých exportních pohledávek specializované společnosti, která potom obstarává inkaso těchto pohledávek. Specializovaná instituce (faktor) odkupuje pohledávky, přičemž si sráží diskont. Faktoringová smlouva zakládá dlouhodobý vztah mezi oběma stranami, který obvykle přesahuje rámec pouhého financování obchodu.
Faktor může poskytovat celou řadu nejrůznějších služeb, přičemž využívá znalostí trhu v zemi dovozu. Někdy plní faktor i takzvanou garanční funkci. Pak ručí za zaplacení pohledávek, čímž vedle financování pohledávek dochází z pohledu dodavatele i k eliminaci úvěrového rizika.
Nevýhodou faktoringu je především jeho omezenost na relativně stálé odběratele v méně rizikových teritoriích.

Dlouhodobé financování
Pokud jde o financování střednědobých a dlouhodobých exportních pohledávek, jsou jednotlivé metody financování podstatně více vázáné na konkrétní obchodní operace.
Poměrně zajímavou možností je zde takzvaný forfaiting, jenž můžeme definovat jako odkup střednědobých, respektive dlouhodobých exportních pohledávek specializovanou institucí.
Jelikož kupující pohledávek přebírá všechna rizika spojená s úvěrem, požaduje se, aby tyto pohledávky byly bezpečně zajištěny (například směnkou opatřenou bankovním avalem, abstraktní bankovní zárukou, akreditivem s odloženým placením atd.).
Nevýhodou tohoto financování jsou relativně vysoké náklady, které vedle "tradičního" diskontu zahrnují také rizikovou prémii, poplatek za zpracování obchodu, odměnu za pohotové zabezpečení zdrojů a podobně.
V tomto ohledu je výhodné využít služeb České exportní banky, která nabízí zvýhodněné financování vývozních úvěrů, a to i krátkodobých.
Jde o standardní proexportní nástroj, jenž je běžně používán i v jiných vyspělých zemích. Detailní popis jednotlivých produktů a podmínky jejich použití mohou vývozci nalézt na webových stránkách této instituce, www.ceb.cz.
Autor působí na Katedře mezinárodního obchodu VŠE Praha

Výhody a nevýhody platebních instrumentů

Kontokorentní úvěr
výhodou je flexibilita a operativnost, nevýhodou jsou relativně vysoké úrokové sazby na debetní zůstatky kontokorentního účtu - vhodný k financování velmi krátkodobých pohledávek
Směnka
dodavatel může směnku nabídnout vybrané bance k eskontu ještě před její splatností, čímž získá potřebné finanční prostředky. Cenou tohoto financování je diskont
Mezinárodní faktoring
faktor odkupuje pohledávky, sráží diskont. Může poskytovat řadu nejrůznějších služeb, využívá znalostí trhu v zemi dovozu. Někdy ručí i za zaplacení pohledávek,
nevýhodou je omezenost na stálé odběratele v méně rizikových teritoriích