Každý rok vychází mnoho analýz o stavu ekonomik v Evropě, které zkoumají podniky a státy z různých stran a pohledů. A co mají společné? Všechny tvrdí, že výkonnost špičkových evropských podniků je několikanásobně vyšší než podniků našich. A to jsme vstoupili do Evropské unie! Získali jsme tím sice některé výhody, ale současně jsme jich řadu ztratili: naše levná pracovní síla se postupně zdražuje, možnosti ochrany trhu se snížily, specialisté začínají odjíždět za prací na Západ častěji než nyní. Co s tím? Počkáme se založenýma rukama na to, až asijské a východní státy nabídnou stejně výhodné prostředí pro investice jako my dnes, ale s levnější pracovní silou? Počkáme, až západní majitelé naloží technologie z rychle a levně vybudovaných hal u nás a přemístí je do podobných v zahraničních lokalitách? Schopnosti českých lidí rozhodně nejsou horší než lidí v západní části EU. Nesmíme však promeškat žádnou příležitost ke zlepšení. Jedna z nich spočívá v odhalení rozdílů v řízení našich firem a nejlepších firem v EU. Identifikovat to zdravé a urychleně to aplikovat.
Výrobní podnik lze rozdělit na tři základní oblasti: Distribuci, plánování a řízení výroby a nákupu a finance. Která z nich je klíčová pro zvýšení efektivity podniku? Kvalitní systém ERP pokrývá všechny tyto oblasti. Ale dobré zvládnutí jedné z nich je pro podnik nejdůležitější.
"Tvrdím, že je to plánování a řízení výroby a nákupu podle požadavků prodeje. Jistě, účetnictví a finance musí bezchybně pracovat, ale výkon firmy příliš neovlivní. Pokud však dokážeme lépe plánovat a řídit výrobu, můžeme snížit zásoby a rozpracovanost, zkrátit dodací lhůty, lépe vytížit zdroje, zajistit hladší průběh výroby, a tím zvýšit jakost výrobků. To vše znamená nižší náklady a lepší pověst u zákazníků," říká Vladimír Bartoš, senior konzultant ve společnosti Minerva ČR a.s.
Výběr kvalitního systému ERP a jeho dobrá implementace jsou nutnou podmínkou pro dosažení těchto přínosů. A jak vypadají výběrové komise v České republice? Kdo má nejsilnější hlas při výběru informačního systému? Podle Bartoše stojí bohužel odborníci na výrobu a plánování velmi často kdesi vzadu a nesměle namítají, že cena informačního systému by neměla hrát prim. A že účetnictví by snad mělo být samozřejmě funkční podle naší legislativy.

A výsledky implementací?
Řada dodavatelů systémů ERP začíná implementaci distribucí a financemi. Výroba a její plánování pak končí v jakémsi kompromisu. Kompromis v této oblasti však znamená nulu. Nulu ve výše uvedených přínosech!
Existují však systémy ERP přímo založené na procesu řízení výroby. Plánovací moduly pak integrují všechny oblasti výrobního podniku. Slaďují jejich činnost. Při jejich implementaci jsou využívány různé komponenty a filozofie v systémech obsažené. Rozhodující jsou cíle a prostředí daného zákazníka. Nejdůležitějšími složkami plánování jsou MRPII, CRP, DRP, APS a ERPII. Jaký je význam těchto zkratek? Zahrnují vícestupňové materiálové a kapacitní plánování. Podnik je složitý mechanismus a naplánovat vše v jediném kroku je nemožné. Systém se musí umět vypořádat s neúplností a nepřesností vstupních dat, s chybujícími uživateli.
K tomu všemu nyní přistupuje nový trend - využití principů "štíhlé výroby".
Štíhlá výroba nařizuje:
zlikvidujte všechny zbytečné činnosti;
přestavte prostory tak, aby byl materiálový tok jednoduchý a přímočarý;
zrušte zbytečné sklady a mezisklady;
zapojte své pracovníky do řídicího a inovačního procesu;
zapojte své dodavatele a zákazníky do řídicího procesu;
snižte nekvalitu na minimum;
řiďte výrobu a nákup "tahem" všude, kde je to možné;
již v konstrukci navrhujte výrobky optimálně pro daný typ výroby, unifikujte;
vykliďte z výrobních prostor všechny materiály, nástroje, přípravky atd., které pravidelně nepoužíváte.
Je prokázané praxí, že tento přístup má dobré výsledky ve fungování podniku, ale je-li podpořen systémem ERP, může být efekt až násobně vyšší.
"Znám několik podniků v Česku, které jsou zahraničními majiteli nuceny nyní tyto principy aplikovat. Software jim pomáhá navrhnout okruhy řízené kanbanem, řídit je a evidovat skutečnost v návaznosti na tradičně řízené okolí," uvedl Vladimír Bartoš z firmy Minerva ČR.

Včasné signály
Druhou důležitou oblastí při řízení výrobního podniku je controlling. České podniky velmi často do tohoto termínu zahrnují standardní účetní výkazy, rozpočty, výsledné kalkulace nákladů na výrobek... Nejde však o příliš pozdní informace? Vždyť s cenou zakázky už nic neuděláme. Proč tedy výsledná kalkulace? Většina odpovědí zní: Je to signál k analýze příčin odchylek skutečnosti od plánu ve výrobě a v nákupu. Neexistuje však nějaká metoda, jak se tyto odchylky dozvědět hned při jejich vzniku?
Existuje a špičkové systémy ERP ji nabízejí. Podle norem kalkulují pro každý výrobek, polotovary a materiály plánované náklady. Při nákupu a výrobě pak porovnávají tyto náklady se skutečností a odchylkami signalizují problémy. Včetně vazby na organizační strukturu podniku. Analýzou odchylek pak uživatelé systému zjišťují, zda šlo o náhodu, nebo zda existuje nějaký systémový problém, například špatně postavená norma nebo problémový stroj či pracovník.
Systém ERP musí pokrývat specifické oblasti cílového zákazníka. Zkuste levně a rychle zavést do výrobního podniku systém, který má funkce také pro banky, pošty a elektrárny. Investice do informačního systému musí být jistá a musí se vrátit.