Stát chce bránit chudé před úředníky

Stát začal hledat způsob, jak najmout stovky lidí, které budou mít jediný úkol: bránit chudé rodiny s více dětmi před byrokraty.
Nevládní organizace a úřad ombudsmana už na to upozorňují léta: sociální pracovnice dnes nemají na sociálně slabé rodiny čas, neumějí jim nabídnout potřebnou pomoc, a jejich problémy raději vyřeší méně náročnější cestou - odeberou jim děti. A soudy většinou návrhu "sociálek" vyhoví.
Ročně jich podle týdeníku Respekt putují do ústavů od svých rodin čtyři tisíce, odborníci tvrdí, že většina z nich zbytečně. I tyto děti se pak podepisují na statistikách, které v mezinárodním srovnání Česko katapultují do vedoucích pozic v počtu "ústavních" dětí.
"Sociálních pracovníků je dnes třináct set, na každého z nich spadá 180 problémových rodin. To pak není šance je ani všechny navštívit, natož s nimi soustavně pracovat," popsala Michaela Marksová-Tominová, ředitelka odboru rodinné politiky a sociální práce z úřadu ministra práce Zdeňka Škromacha.
Společně s kolegy z dalších resortů teď chce najít řešení, které na místo represe problémovým rodinám pomůže. Začne dnes u prvního kulatého stolu.
"Potřebujeme ostatní přesvědčit, že je nutné s tím začít něco dělat a domluvit se na společném postupu, jak to bylo třeba u domácího násilí. Chceme prosadit, aby bylo mnohem více terénních sociálních pracovníků. Byli by rodině blíž, získali si spíš jejich důvěru a pak pomohli s různými věcmi - třeba sestavit rozpočet tak, aby se rodina nedostávala do dluhů," plánuje.
Připouští, že investice budou velké, nicméně v důsledku stát ještě ušetří, protože dětí v ústavu bude ubývat. To potvrzuje Věra Bechyňová, která se svým sdružením Střep problémovým rodinám pomáhá. "Za jedno dítě v ústavu stát ročně zaplatí čtvrt miliónu podle typu zařízení. My jsme na práci s rodinou potřebovali zhruba pět tisíc. A rodina zůstala pohromadě," řekla.
Zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová tvrdí, že by se současným stavem měly pomoci právě nevládní organizace. "Sociální pracovnice by měly plnit spíše kontrolní funkci a předávat informace, kde se rodina dostane k podpůrným službám," míní. Samotná pomoc už by byla na organizacích, které by obce platily. "Sociální pracovník nikdy nebude mít takovou důvěru, aby od něho rodina službu přijala. Je osvědčené, že to nevládní organizace umějí lépe. Není tam ten strach, že když uvidí mou chybu, vezmou mi dítě. Nelze se kolikrát ani divit, že v sociálních pracovnících spíš vidí nepřítele," dodala.
Případů, kdy sociální pracovnice odeberou rodičům děti bezdůvodně, je podle odborníků celá řada. Z poslední doby je nejznámější případ Valérie Pužové z Českých Budějovic, která po smrti manžela zůstala s dluhy za nájemné sama s devíti dětmi v malé místnosti v ubytovně pro neplatiče. Místo toho, aby sociální pracovnice Pužové pomohly, podaly návrh na odebrání všech dětí. Případ teď řeší českobudějovický soud.