Editor Slovenské čítanky knihu věnoval vydavateli Kolomanovi Kertészovi Bagalovi, který ve vydavatelství "jednoho muže" LCA objevil většinu významných mladších slovenských prozaiků. "Nouze mě naučila vydávat knihy lacino," prozrazuje Bagala svůj recept.

HN: Co vás láká na původní slovenské tvorbě? A proč není dost "sexy" i pro další slovenské vydavatele?
Vydavatelství LCA jsem zakládal v roce 1991, kdy se všichni vrhli na bestsellery. Mrzelo mě, že se na původní slovenskou prózu nějak zapomnělo, proto jsem ji začal programově vydávat a podporovat. Již deset let také vyhlašuji literární soutěž Povídka. Líbí se mi hledat nové talenty takto - a ne s kalkulačkou v ruce.

HN: Jednou jste řekl, ze nejtěžší bylo přežít prvních deset let. Jak se to podařilo vám, při velmi nízkých nákladech knih?
V den desátého výročí jsem prostě zahájil nejtěžších druhých deset let... Nemám velké oči a jsem rád, že mohu svůj koníček mít jako hlavní zaměstnání. Svoboda je pro mě to nejdůležitější.

HN: Máte autory, jejichž prodejnost vaši firmu drží nad vodou?
Vydal jsem zatím přes 250 knih. Asi 50 z nich dosáhlo hranice návratnosti. Finance jsem použil na vydání ostatních, případně jsem pro ně sháněl podporu od sponzorů a nadací. Když se mi ale něco líbí, vydám to, i kdybych měl zkrachovat. Vždy je lepší jít do rizika než váhat a čekat na pečené holuby. Asi polovinu času věnuji propagaci knih a doprovázení autorů po besedách. Literární život je prostě vzrůšo!

(AI)