Na festivalu byl uveden váš poslední dokončený film Sedmý den. Mám dojem, že jste se v něm vrátil k tématu násilí, které jste už dlouho nevyužil...

Nemyslím, že by to bylo tak dlouho. Poslední film o násilí bylo Taxi (1996) a předtím Rychle, rychle (1981). Témata mých filmů se objevují spontánně, když přijde čas, a taky mne baví vstupovat na neprobádaná území. Asi proto Sedmý den.

Vypadá méně komplikovaný než některé vaše předchozí filmy, vychází mnohem více vstříc divákovi. Mám pravdu?

Samozřejmě. Je to druh méně imaginativní kinematografie. Některé mé filmy odpovídají spíše esejům, jiné jen zkoumají po povrchu určitá témata.

Proč jste změnil styl a přešel od metaforických děl k žánrům jako komedie nebo detektivka?
Nemám pocit, že bych něco změnil. Jen od smrti Franka se cítím svobodnější. Ostatně nikdy jsem netočil prvoplánově politické filmy. Po změně politického režimu jsem se mohl snadněji pustit do projektů, které mě lákaly už dříve. I nadále jsem točil filmy s politickou tématikou - např. Los Ojos vendados o represích v Argentině nebo Ay, Carmela! o občanské válce.

Je pravda, že po všech změnách zmizela taková ta téměř morální povinnost bojovat proti frankismu jako v případě filmů Starý dům uprostřed Madridu nebo Eliso, můj živote. Také jsem mohl natáčet taneční a historické filmy, což jsem chtěl odjakživa. Historické filmy jsou pro mne esejistickou tvorbou.

Například Starý dům uprostřed Madridu vznikl na konci frankismu a Eliso, můj živote považuji za jeden ze svých klíčových filmů, a ten vznikl až po Frankově smrti. Všechno záleží spíš na mém rozpoložení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.