Sněmovna chce pomáhat absolventům bez práce


Firmám se v budoucnu může více vyplácet přijmout čerstvého absolventa střední či vysoké školy, který bude zapsán na úřadu práce.
Budou si moci vybírat mezi širším okruhem zájemců a stát jim za to také bude posílat víc peněz. Podporu přitom bude vyplácet celý rok, o šest měsíců déle, než dnes.
Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, která včera díky hlasům sociálních demokratů a komunistů prošla sněmovnou. Původní komunistický návrh poslanci upravili podle doporučení ministerstva práce. Novelu ještě musí posoudit Senát. Občanští demokraté, kteří v něm mají většinu, jsou ale proti.
Společensky účelné pracovní místo zřizuje zaměstnavatel po dohodě s úřadem práce. Přijmout na ně může absolventy, kterým jinak nelze pracovní uplatnění zajistit. Dosud jim stát posílal půl roku šedesát procent platu zaměstnance, zbytek musel podnikatel doplatit sám. Podle nového návrhu však by firmy mohly dostávat po dohodě od úřadů práce příspěvek, který pokryje celkové mzdové náklady na zaměstnance, a to po celý rok.
"Absolventy často firmy odmítají s tím, že nemají praxi a nic neumějí. Chceme zaměstnavatele víc finančně motivovat. Není důvod, aby byli handicapovaní jen kvůli tomu, že právě dodělali školu," řekla hlavní autorka návrhu Kateřina Konečná (KSČM).
Kromě absolventů poslanci rozšířili tuto výhodu i pro případy, kdy se firma rozhodne přijmout do práce lidi zdravotně postižené, mladší pětadvaceti nebo starší padesáti let.
Na konci března bylo v evidenci úřadů práce téměř 233 tisíc lidí do 25 nebo nad 50 let. Tito lidé tvoří přes čtyřicet procent všech nezaměstnaných. Zdravotně postižených občanů bez práce bylo v březnu přes 75 tisíc.
"Pro státní rozpočet by nová pravidla neměla nic znamenat, protože tyto věci jsou hrazeny z již schváleného rozpočtu aktivní politiky zaměstnanosti. Zatím ale nevíme, kolika lidí se to nakonec dotkne, jak aktivní budou zaměstnavatelé," vysvětlila Konečná.
Stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová však upozorňuje: "Úřady práce si stěžují, že nemají peníze. Uvolnit peníze ze státního rozpočtu bude potřeba v první řadě."
Zákon počítá ještě s další změnou. Aby mohli absolventi škol dostat podporu v nezaměstnanosti, za poslední tři roky museli při studiu odpracovat dvanáct měsíců. Pokud zákon projde, tato povinnost se jim o polovinu zkrátí.