Stát přibrzdil v tažení proti bankám

Ministerstvo financí zmírňuje svůj přístup k bankám. Zatímco minulý týden zveřejněné Sobotkovy návrhy na zlepšení postavení klientů vyzněly pro peněžní domy konfrontačně, teď je resort ubezpečuje, že šlo o východiska k debatě.
Ještě minulý čtvrtek ministr Bohuslav Sobotka tvrdil, že kvůli větší ochraně klientů navrhuje například zrušit poplatky spojené s odchodem z banky či zavedení přenositelnosti čísla účtu. Už následující den jeho náměstek Tomáš Prouza Hospodářským novinám zdůraznil, že návrhy nemají konečnou podobu. "První reakce některých bank možná vyplynuly z určitého nepochopení - chceme se dohodnout na změnách, které pomohou klientům bank posílit jejich postavení," uvedl Prouza.
Většina bank se ale i silně podivovala, že o záměrech je informoval ministr přes média. Nevěděl o nich regulátor - ČNB.

Na debatu bude víc času

Také Sobotka včera zvolil vstřícnější rétoriku: "Návrhy, jsou zahájením otevřené debaty, které by se měli zúčastnit všichni, to znamená ČNB, banky, zástupci spotřebitelů i veřejnost," uvedl v televizní debatě. Zlepšení by podle něj měly přinést hlavně dobrovolné kroky bank.
Bez ohledu na zdůrazňovanou snahu o hledání kompromisu však bude chtít resort rychle prosadit několik návrhů.
"Jde o sjednocení terminologie ceníků a uvádění celkové ceny operací a také zavedení databáze, která umožní srovnat ceníky," řekl Prouza. To by šlo podle něj zavést do půl až tři čtvrtě roku.
Mnohem delší čas dá také resort na vznik definitivního návrhu vládě. Zatímco z původních informací vyplývalo, že na diskusi se státem mají banky jen tento měsíc, nakonec to budou tři měsíce. "Myslím, že jsme byli špatně pochopeni. Do konce června proběhne veřejná diskuse a shromažďování návrhů, do konce srpna je vyhodnotíme za účasti všech stran a do konce září budeme vládu informovat o konkrétních změnách a způsobu jejich implementace," řekl Prouza. Sobotkův úřad podle něj nechce diktovat bankám ceny služeb. Usiluje o jejich větší transparentnost. Resort při tvorbě nových pravidel podle Prouzových slov spoléhá na Českou bankovní asociaci.

Banky chtějí menší tlak

Prezídium asociace už na toto téma jednalo, ve středu se uskuteční první schůzka s představiteli Ministerstva financí. "Dosud byly v asociaci poplatky tabu. Musíme se poradit, co dál, ale budeme spolupracovat," říká tajemník asociace Petr Špaček.
Příští týden zveřejní analýzu Sobotkova návrhu Česká národní banka, která ho jako většina ústavů kritizovala kvůli snaze o tužší regulace, neprospívající konkurenci. Banky, které postup Sobotkova úřadu velmi udivil, byly už včera vstřícnější. "ČSOB již ústy svého šéfa nabídla jednání namísto zákopové války," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek. Mluvčí ČS Klára Gajdušková řekla, že banky mají zájem na stanovení pravidel víc přátelských ke klientům. "Mělo by se to odehrávat nejen na široké platformě, ale i v rovině odborné," řekla Gajdušková. Vyšetřování ÚOHS ale podle ní otevřené debatě brání - proto chce ČS tento týden vyzvat šéfa úřadu Josefa Bednáře, aby na tři měsíce šetření ve třech největších bankách zastavil.
Debata i tak nebude jednoduchá. "Jsem pro srozumitelnost ceníků, ale nedovedu si představit stejnou terminologii," říká šéf Živnobanky Jiří Kunert na adresu jedné z priorit státu. "Banky by nemohly odlišovat svou obchodní politiku," dodal.
Rozhovor s náměstkem Prouzou, str. 19