Operace slepého střeva: až půl miliónu korun

Zbyšek Štěpánek

Vyrazit za hranice země a nebýt pojištěn se v případě neplánované nemoci či úrazu, který si vyžádá hospitalizaci, rozhodně nevyplatí. Na cestovní pojistky by lidé na svých zahraničních cestách rozhodně neměli zapomínat. Pokud by i přesto někdo váhal a chtěl by raději peníze ušetřit, jako dobré varování poslouží ceny lékařských výkonů v zahraničí. Ty mohou dosáhnout astronomických výšin.

Odstrašující příklad

Příběh jedné cestovatelky, kterou v USA potkal akutní zánět slepého střeva, může být pro mnohé cenným ponaučením. Paní si pamatovala už jen "houkání sanitky", která ji odvezla téměř v kómatu do soukromé nemocnice. Ačkoliv to byl zákrok zcela jasný a evidentně nezbytný pro záchranu jejího života, tak přesto americká nemocnice na ní požaduje úhradu 400 tisíc korun. Česká zdravotní pojišťovna jí po návratu do vlasti zaplatila pouze částku, která odpovídá nákladům na stejný úkon v České republice. Ta je ale v porovnání se Spojenými státy v podstatě zanedbatelná, a tak je česká turistka postavena před nemalý problém.
"Pokud taková osoba neměla sjednané komerční cestovní pojištění, teď už jí nikdo nepomůže. Americká nemocnice bude všemi prostředky na ní vymáhat nedoplatek. Vyplývá to z mezinárodních dohod a ujednání," říká generální ředitel Evropské cestovní pojišťovny Vladimír Krajíček.
Při této příležitosti uvádí, že většina lidí nemá ani tušení, kolik stojí lékařská péče v České republice, natož aby byli schopni odhadnout, kolik by za léčení zaplatili v různých koutech světa. Nemělo by jim proto být líto odepřít si jednu kávu za den v centru Prahy, což je přibližná cena jednodenního cestovního pojištění v cizině. Evropská Cestovní Pojišťovna, která se na našem trhu zabývá právě pouze cestovním pojištěním, v podstatě nabízí nejširší škálu pojistné ochrany. Její ceny jsou sice dražší, ale služby komplexní.
Případ oné klientky je o to horší, že ji zánět potkal právě v USA. Spojené státy totiž z hlediska částek požadovaných za léčení patří k nejdražším na světě. Náklady jsou dvojnásobné proti evropským zemím.
Takové částky turisté nejsou většinou schopni nejenom na místě uhradit, ale vůbec je zaplatit. Proto existuje cestovní pojištění. Jeho úkolem je zajistit postiženým pomoc a zároveň je chránit před velkými výdaji.
Pojišťovny v rámci cestovního pojištění poskytují svým klientům často mnohem širší pojistnou ochranu, než jsou pouhé léčebné výlohy (například pojištění opatrovníka, pojištění storna zájezdu, zrušení či zmeškání cesty a dokonce i kompenzaci nevyužité dovolené).
S ohledem na cíl a záměr cesty (aktivní dovolená s provozováním rizikových sportů, služební cesta do USA a podobně) je proto vždy dobré se informovat o nejvhodnějším rozsahu pojištění právě pro konkrétní cestu a seznámit se důkladně s pojistnými podmínkami.

Na co si dát pozor

Ve světě je běžné, že se zdravotnické zařízení hned při přijetí pacienta zajímá o to, kdo péči uhradí. Pokud není pojištěn, může spoléhat maximálně na poskytnutí první pomoci. Avšak i tento úkon je potom nutno zaplatit. Česká strana ji hradí pouze podle sazeb platných v České republice, což většinu zahraničních zdravotnických zařízení neuspokojuje.
"Podle zvyklostí navštívené země musí pacient ještě počítat se spoluúčastí za léčení, léky i pobyt v nemocnici," upozorňuje Krajíček a zdůrazňuje, že pacient nemá také právo na úhradu nákladů spojených s repatriací zpět do vlasti, kde bude pokračovat v léčení.
Také při smrti turisty v cizině pozůstalí nemají právo na úhradu repatriace jeho ostatků. Takový převoz se vzhledem k nákladům na dopravu a na hygienické předpisy pohybuje ve stotisících korun. Podrobnější informace o tom, na co je nárok ze státního pojištění, je možné najít na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví nebo Centra mezinárodních úhrad (www.cmu.cz).
Velmi důležité je rovněž sjednání pojištění zavazadel pro případ jejich poškození či ztráty a pojištění odpovědnosti za škodu, kterou náš občan může v zahraničí způsobit další osobě na zdraví či majetku.
Vzhledem k tomu, že výše škody se posuzuje podle právních předpisů konkrétní země, kde k ní došlo, je třeba brát v úvahu škodu dosahující mnohdy velmi vysokých částek.
Druhý autor je spolupracovníkem redakce

Orientační ceny vybraných lékařských výkonů v zahraničí

Běžné onemocnění - chřipka, nachlazení, infekce z vody, zažívací potíže v Evropě 5000 Kč - 10 000 Kč
Drobná zranění (šití), popáleniny (Evropa) 5000 - 10 000 Kč
Akutní zubní ošetření zánětu (Evropa) 10 000 - 20 000 Kč
Zlomenina končetiny - RTG, sádra (Evropa) 20 000 Kč
Operace slepého střeva, převoz do ČR - Evropa 300 000 Kč
Operace slepého střeva (USA) 500 000 Kč
Akutní operace mozku (USA) 1 300 000 Kč
Akutní operace srdce s následnou repatriací (USA) 1 800 000 Kč
Letecká repatriace zemřelého z Afriky 270 000 Kč
Repatriace zemřelého automobilem z Itálie 130 000 Kč

Zdroj: pojišťovna Generali

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist