Vklady v záložně: spíše krátkodobě

Termínované vklady v družstevních záložnách jsou sice výnosnější, než je tomu u úložek v bankách, platí ale pro ně podobné pravidlo. Tento způsob investování není příliš vhodný v dlouhodobém horizontu. U dlouhodobějších investic je lepší zvolit jiná finanční aktiva.
Termínované vklady v bance je možné doporučit jen jako velmi krátkodobou alternativu, kdy je rozumnější peníze uložit než je mít v hotovosti doma. Ukládat na tyto účty má ale význam jen na několik málo dní až týdnů.
U vkladů v záložnách lze díky vyššímu úročení doporučit i střednědobý horizont - dva až tři roky. Vkládat na delší dobu již není příliš vhodné, na trhu se nabízejí lepší možnosti.
Chybou, které se lidé při investování mohou dopustit, je sázka na jedno aktivum. Buď se investor zbytečně okrádá o reálně dosažitelné vyšší výnosy, nebo naopak hazarduje a podstupuje velké riziko kvůli dosažení vysokého zisku. Správný přístup je investice do několika, nejlépe celé řady aktiv současně (investiční portfolio).
Optimální investiční portfolio je vždy individuální záležitostí. Svým obsahem investičních aktiv odráží potřeby a preference klienta, současně i jeho vztah k riziku. U rizikovějších složek, které jsou potenciálně výnosnější, je doporučován výběr negativně korelovaných aktiv. Znehodnocení jednoho aktiva je v takovém případě tlumeno zhodnocením aktiva druhého a opačně. Celkový dosažitelný výsledek je při započítání rizika pro klienta příznivější.
Obecně by portfolio mělo být vhodně rizikově i časově strukturováno, tedy od bezpečných aktiv až po ty rizikovější. Stejně tak je třeba portfolio rozumně rozložit podle délky investičních horizontů jednotlivých aktiv. Mělo by obsahovat jak krátkodobé, tak i dlouhodobé investice. (šal)