Radovan Krejčíř byl kvůli podezření z miliardových machinací obviněn už několikrát. Nikdy na sobě ale nedal zdát, že má z policejního zájmu přehnané obavy. Teprve sobotní zatčení "utajovaného miliardáře" to změnilo - Krejčíř vyskočil oknem na toaletě a uprchl. Podle policie si podnikatel, který je znám chladnokrevností a dobrými kontakty v policejních a justičních kruzích, uvědomil, že z posledního obvinění se už jen tak nevyvlékne.
Krejčířův advokát Tomáš Sokol má jiné vysvětlení: jeho klient neunesl letitý policejní tlak a představu dalšího pobytu ve vazbě, kde už strávil několik měsíců. "Má těžké deprese. Máme k dispozici dokonce i znalecké posudky, že není schopen účastnit se trestního řízení," říká Sokol.
Pokud by jej uznal psychicky nemocným i soud, Krejčíř by se vyhnul případnému trestu. A ten může být v nové kauze vysoký. V obvinění se píše, že spolu se svým spolupracovníkem Martinem Pechanem připravovali plán, jak zbavit firmu Tukový průmysl (kterou podle policie skrytě ovládají) miliardového celního dluhu a ještě na tom dvě miliardy vydělat. Krejčíře nadto policie podezírá, že chtěl nechat zavraždit celníka, který jim měl jejich plán "úředně přikrýt".
Úvahy o Krejčířově mentální kondici jsou ale předčasné. Policisté by ho museli nejprve znovu dopadnout. Ale Krejčíř si už delší čas buduje zázemí v zemích, kde může snadno své zisky i sebe ukrýt. Policie má k dispozici informace, že nakoupil pozemky ve Spojených arabských emirátech, obchoduje v Austrálii, na Seychelských ostrovech buduje kasino.
Popsat podstatu Krejčířových obchodů není jednoduché. První živnostenské oprávnění si opatřil v roce 1991, to mu bylo jednadvacet. Prodával potraviny, nápoje a tabák. "Pamatuji si ho jako sedmnáctiletého kluka, který přišel s přítelkyní, objednal si jednu kolu a k tomu dvě prázdné skleničky," vzpomíná Vladimír Sebera, někdejší barman z Krejčířova rodného města Český Těšín. "Později se z nás stali kamarádi. Půjčil mi i nějaké peníze, když jsem byl v nouzi. V čem přesně podniká, mi ale nikdy neřekl."
Krejčířova podnikatelská kariéra naplno odstartovala v Těšínských tiskárnách, které vedl jeho otec Lambert. Následně zakládá rozvětvenou síť firem, v nichž se často nechává zastupovat pobočníky. Firmy spojované s Krejčířem obchodují například s pohonnými látkami a úřady posléze zjišťují, že za sebou nechávají miliardové daňové dluhy.
"Dokázal by podnikat i legálně, jenže si spočítal, že to není tak výnosné. Vydělává milióny za den, přesto stále pracuje i osmnáct hodin," říká jeden z kriminalistů.
Svého času se objevil i ve fotbalové branži, to když přes firmu Corimex ovládal moravský klub Drnovice. "Fotbal jako takový ho ale příliš nezajímal, radil se se mnou, za kolik má prodat hráče a tak," líčí rozhodčí Jaroslav Puček, kterému Krejčíř - stejně jako řadě dalších vlivných lidí - půjčoval peníze.
Krejčíř na sebe upoutal pozornost nejen obchody, ale i okázalým majetkem. Jen pro ilustraci: jeho rezidence v Černošicích je částečně vytesaná ve skále a znalci odhadují, že stála stovky miliónů. Jezdí v luxusních sporťácích, doma choval žraloka. "Myslím, že tam je počátek policejního zájmu. Některé policisty provokoval svým majetkem a časem se z toho stala skoro osobní válka proti Krejčířovi," řekl jeho advokát Tomáš Sokol.
Když policisté vstoupili do Krejčířovy vily poprvé, objevili utajenou místnost plnou zbraní, šperků, cenných papírů a dokumentů policie a tajných služeb. Jak se k přísně tajným spisům dostal, se nikdy nevyšetřilo. Svými kontakty se ostatně nikdy netajil. "Má neskutečné množství přesných informací, včetně těch z policie," řekl HN nedávno Martin Pechan.
Jeho vazby na úředníky zkoumala policie vždy bezvýsledně. Naposledy, když svým spolupracovníkům z vazby psal, jaké soudce a úředníky mají uplatit.
Poté, co Krejčíř přesídlil z Ostravska do Prahy, stal se častým hostem v letovisku Vystrkov na břehu Orlické přehrady, které si jako neformální sídlo vybrala podnikatelská skupina kolem ústecké Setuzy. A právě tady před dvěma lety neznámý vrah popravil klíčového svědka v jedné z Krejčířových kauz. Od té chvíle se většina svědků bojí vypovídat. "Já myslím, že pan Krejčíř bojuje pomocí právních zástupců, nikoliv pomocí kulek," brání ho další z "vystrkovských" podnikatelů Miroslav Provod.
Každopádně: dosud Krejčířovi štěstí přálo. Poprvé jej z vazby dostala chyba žalobce. Když se chtěl vykoupit z druhé, další státní zástupce nebyl schopen včas sepsat obžalobu, a Krejčíř byl volný. A naposledy v sobotu jej policie nechala utéct pár hodin po zatčení.

Střety Radovana Krejčíře se zákonem

Je obviněn z podílnictví v půlmiliardovém celním podvodu firmy M5. Podle policie spoluorganizoval dovoz nezdaněných pohonných látek ze Slovenska.
Je obviněn z vytunelování firmy Technology Leasing.
Je obviněn z toho, že vyvedl 271 miliónů korun z rodinné firmy na Panenské ostrovy a tím znemožnil vyplatit dlužné peníze věřitelům.
Je obžalován kvůli podvodu při ovládnutí Tepláren Otrokovice. Podle obžaloby se nezákonně dostal k akciím společnosti.
Je obžalován za nezaplacení dvacetimiliónového úvěru, zadluženou firmu podle policie převedl na nastrčenou osobu, takzvaného bílého koně.
Byl obžalován z podvodu při koupi stavebních pozemků v Letech u Prahy. Soud první instance rozhodl v jeho prospěch, žalobce se odvolal.