Vstup do Evropské unie byl společně se vstupem do Severoatlantické aliance tou nejlepší věcí, která se Čechům stala od listopadové revoluce. Myslí si to i Andrej Babiš, nedávno to napsal na síti X. Takže: přestaňme s připomínáním toho, jak je pro nás členství v EU výhodné a skvělé a co všechno bychom ztratili, kdybychom v ní nebyli. Sice je to naprostá pravda. Ale 20 let po vstupu do unie bychom se už měli konečně posunout dál. A to proto, že za posledních zhruba 15 let se svět proměnil obřím způsobem, přičemž to rozhodně nebylo k našemu prospěchu. Je na čase, abychom přestali bojovat iracionální bitvy a zamysleli se nad budoucností.

My Češi neustále řešíme, jestli v EU být, nebo jestli by náhodou nebyl namístě czexit. Je to úplně stupidní debata. Nesedněme na lep bezmozkům, kteří tvrdí, že by Česko mělo ze sedmadvacítky vystoupit, vůbec tuhle diskusi neveďme. Věnujme se úplně jiné debatě, zato se vší silou.

Začněme konečně na plnou pusu a hrdě říkat, že EU jsme (také) my. A pojďme tedy spolu s ostatními zeměmi přicházet s návrhy, jak by se měla měnit a vyvíjet. Od absurdní debaty, zda v unii být, či ne, se tedy posuňme k tomu, jakou unii bychom chtěli.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč dosavadní český postoj k EU povede k chudnutí a menší bezpečnosti?
  • Proč už není možné trvat na tom, co Česku i EU až dosud dobře sloužilo?
  • Kdo nové nápady má a jak by se k nim Česko mělo postavit?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.