Ropné firmy investují miliardy

Západní společnosti začínají vyčleňovat mnohem více prostředků na geologický průzkum a těžbu ropy. Letos tyto výdaje proti loňsku stoupnou o 13 procent na 192 miliard dolarů, spočítal analytik Citigroup Geoff Kieburzt.
Takový "skok" v investicích jim umožnil cenový vzestup na trhu ropy a z něho plynoucí obrovské zisky. Byl nejvyšší čas zrychlit tempo investic, neboť v posledních letech byla čísla o těžbě ropy mnohem vyšší než ta, která do map nových zásob zapisovali geologové.

Kam firmy investují

Například španělský koncern Repsol, který má silnou pozici hlavně v Latinské Americe, loni novými nalezišti "nahradil" jen 33 procent vytěžené ropy. Britský BP je na tom s 89 procenty lépe, informovala agentura Bloomberg.
S nejvyšší sumou investic - kolem 15 miliard dolarů - letos počítá americký gigant ExxonMobil. Hlavní díl připadne na průzkum a těžbu v západoafrických zemích, Evropě a Kaspické oblasti, oznámil viceprezident společnosti Rich Kruger. Jak dodal, růst investic do nových ropných nalezišť by mohl být mnohem výraznější, ale zatím není dostatek příležitostí.
Pokud jde o arabské země, v pokročilejším stadiu je jenom projekt Exxonu v Kataru. Ten láká hlavně zásobami zemního plynu, které jsou třetí nejvyšší na světě - po Íránu a Rusku. Na posledně uvedenou zemi ve svých investičních plánech hodně pamatuje zejména britský koncern BP, který v Rusku během období 2003 - 2004 investoval skoro osm miliard dolarů.

Investoři a Perský záliv

Britové nyní pozorně sledují, nakolik otevřou zahraničním investorům dveře země kolem Perského zálivu. BP byl první zahraniční společností, kterou kuvajtská vláda pozvala, aby pomohla obnovit ropný sektor zničený po vpádu Saddáma Husajna. Asi třicítka expertů BP poskytuje technickou pomoc státní Kuwait Oil Company (KOC).
BP a Kuvajt se také nedávno dohodly, že budou zřizovat společné podniky, které se přednostně zaměří na čínský trh.
Na Středním východě, hlavně v Íránu, je přítomen také francouzský Total. Avšak většinu ze 6,5 miliardy dolarů, které letos na průzkum vyčlenil, zase utratí v Africe.
Naproti tomu pro firmu Shell představuje Střední východ jasnou prioritu. "Předpokládáme, že v následujících letech se naše ropné zdroje v regionu významně zvětší," prohlásil nedávno Malcolm Brinded, ředitel pro průzkum a těžbu.
Právě Shell před několika dny na svých webových stránkách informoval, že podepsal v Abú Dhabi "memorandum o porozumění" se státní společností Mubadala Development Company. Cílem by měla být užší spolupráce v energetice na Středním východě a v severní Africe.

Ropné firmy a investice

Pětice ropných obrů (ExxonMobil, BP, Royal Dutch/Shell, Chevron a Total) loni dohromady dosáhla čistého zisku 85 miliard dolarů, naproti tomu letecké společnosti vykázaly rekordní ztrátu šest miliard dolarů.
ExxonMobil hodlá letos zvýšit investice o čtvrtinu na 15 miliard dolarů, hlavně do průzkumu a těžby ropy
Španělský Repsol rozšíří aktivity hlavně v severní Africe
Kuvajtský parlament by měl letos schválit projekty v energetice za sedm miliard dolarů. Pokročila jednání s britskou BP o zřizování společných podniků
Emirát Dubaj bude kupovat majetkové podíly v ropných firmách z rozvojových zemí

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist