Policie v tichosti odložila vyšetřování okolností, za nichž obviněný podnikatel Radovan Krejčíř v době svého předloňského pobytu ve vazbě utajeně posílal svým komplicům dopisy. Díky instrukcím v obálkách se mu podle pozdějšího zjištění žalobce povedlo před úřady skrýt majetek, aby mu nemohl být zabaven, a dokonce ovlivnit policejní vyšetřování svých kauz.
V dopisech, které mají HN k dispozici, přitom Krejčíř sám píše, že je posílá přes své advokáty. To potvrdil i adresát dokumentů, bývalý Krejčířův obchodní partner, Libanonec Tarek Bechara.
Závěr policie, který nyní tlumočila mluvčí protikorupční služby Jana Moravcová, přesto zní: "Není dostatek usvědčujících důkazů."

Další seznam podezřelých
Tato věta je důležitá. V kauze Radovana Krejčíře, který je stíhaný pro rozsáhlé finanční machinace, zločinné spolčení a přípravu vraždy a před jedenácti dny policii zmizel během domovní prohlídky, totiž zaznívá už několik let. A to vždy, když policie začne prověřovat, kdo ze státní správy obviněnému miliardáři kryje záda.
Tak například: už při předchozích domovních prohlídkách se u Krejčíře nalezly poznámky se jmény policistů, soudců, celníků a státních zástupců. Za jménem byla vždy cifra (vesměs v miliónech). "Korupce se ale nepodařila prokázat. Stojíme proti kvalifikovaným lidem a usvědčit je bývá často problém," říká za inspekci ministra vnitra její šéf Miroslav Borník.
Stejný problém bude inspekce mimochodem řešit znovu. I minulou sobotu zabavila policie v Krejčířově vile seznam se jmény a částkami. "A opět jde i o úředníky státní správy," uvedl důstojník obeznámený s domovní prohlídkou. Rovněž v dopisech z vazby Krejčíř dává svým kolegům pokyny, kterého z policistů mají kontaktovat, aby měl přístup k aktuálním informacím o stavu vyšetřování svých kauz, či kterého soudce uplatit. Podnikatel nadto doma skladoval dokumenty z policie a tajných služeb. Obviněn dodnes nebyl nikdo.
Tomáš Sokol, jeden z Krejčířových advokátů, má proto už roky jednoznačné vysvětlení: podnikatel prostě nikoho neuplácel. "A co se týče policejního informátora? Je dost možné, že klient někoho takového má, ale za celé ty roky to dodnes policie nebyla schopna prokázat. Takže mě to v tuto chvíli nijak nezajímá," řekl Sokol.
Detektivové i žalobci, kteří Krejčíře roky vyšetřují, jsou na základě odposlechů a svědectví dalších lidí přesvědčeni, že podnikatel úředníky zaplacené má.

Žalobce: Není to výmysl
"Myslím, že to, co stálo v dopisech z vazby i ty další věci, vymyšlené nejsou," prohlásil státní zástupce Jaroslav Dolejší. A proč tedy nepadla obvinění? " Zatím to ztraceno není, věřím, že se to ještě podaří někam dotáhnout," dodal.
Jenže policie zatím nebyla schopna dotáhnout ani případy, kdy měla konkrétní svědectví. Jako třeba od zmiňovaného Bechary, který podle svých slov zařizoval úplatek pro soudce, jenž nakonec rozhodl o Krejčířově propuštění z jedné z vazeb. Případ ztroskotal na tom, že Bechara - jako ostatně většina svědků proti Krejčířovi - je sám stíhaný za podvody a nadto neměl jak své tvrzení doložit.
Podezření z korupce nicméně posilují i okolnosti, které provázejí vyšetřování Krejčířových kauz. Při jedné z domovních prohlídek policie například u Krejčíře našla arzenál nelegálních zbraní a kradené obrazy. Operativní složky policie následně získaly informace (později potvrzené i Krejčířovými dopisy z vazby), že se podnikatel chce vyhnout stíhání za přechovávání nelegálních věcí a domlouvá se se spolupracovníky, aby se ke zbraním a obrazům fiktivně přihlásili. Tehdejší vyšetřovatel případu s tím ale nic neudělal a nechal Krejčíře, aby operaci dokončil. "Mám důkazy o liknavosti a neprofesionalitě policistů. Nemám ale důkazy, že by to bylo zaplacené. A co si myslím, je věc jiná," podotkl k tomu další žalobce Vladimír Trýzna, který se na vyšetřování podílí.
Na Krejčířových největších kauzách se vystřídalo zhruba deset vyšetřovatelů. A někteří museli být odvolání právě proto, že jejich postup byl liknavý. Výsledek je, že se případy vlečou a šance, že se policie v případech dobere pravdy, klesá. "Průtahy a liknavost zásadně zkomplikovaly vyšetřování," přiznává Trýzna.
Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně chyby při vyšetřování připouští: "Faktem je, že se staly. A nejen na straně policie. A úplatky? Nedělám si iluze, že pan Krejčíř mohl mít zaplaceno dost lidí ze státní správy."

050629-03 ()